| Anonima635426892 a întrebat:

Cum sa ma sinucid fara sa ma doara?
Am o viata de rahat
Parintii mei se cearta in fiecare zi
Iubitul meu iubeste pe altcineva..am vazut eu cum se da la alta fata.
Toti ma urasc.
Nimanui nu ii pasa de mine.
Pana si parintii mei ma urăsc

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt sigura ca nu te urasc ai tai, doar nu stiu sa-ti arate ca te iubesc.
Du-te la pshilogul scolii, si desparte-te de boul ala care te face sa suferi, sunt destui baieti cu bun-simt ca nu-ti faca astfel de lucruri.

| anamariarot a răspuns:

Fetita, ai 13 ani, ai toata viata inainte. In 1% din cazuri iubitii de la 13 ani raman pe viata. Mai are balta peste.
Cat despre parintii tai, nu au cum sa te urasca, e doar pubertatea care te face sa crezi ca parintii sunt impotriva ta, dar sa stii ca ei te iubesc cel mai mult

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Sinuciderea este o solutie permanenta la probleme temporare."

Iubitul tau pe care nici macar nu-l iubesti nici nu o sa mai conteze pentru tine peste un an sau doi. Relatiile din adolescenta sunt mai mult experiente si cam atat, sunt putine cazuri in care ramai cu persoana aia pana la batranete - mai multe sanse pana la divort pentru ca se poate trezi unul din parteneri cu o revelatie : "Hei dar eu nu mi-am trait tineretea, n-am experimentat, hai papa."

Incearca sa elimini energia negativa, da-ti drumu la muzica si fa sport, iesi la alergat, sa nu existe nici-o zi in care sa nu fi facut cel putin 30 de minute de exercitii fizice. O sa-ti dea un tonus mai pozitiv.

" Omul e atat de fericit cat vrea sa fie " Nu iti mai baga in cap ca te uraste lumea, ca nu-i pasa nimanui de tine pentru ca sunt sigura ca nu-i asa si chiar daca ar fi nu trebuie sa te intereseze. Trebuie sa fii egoista si sa-ti pese doar de tine, de binele tau dar fara sa faci rau celor din jur. Trebuie sa nu-ti pese de ce e in jurul tau, gaseste-ti echilibrul interior si o sa fi in pace si cu restul lumii, alege sa vezi doar partile pozitive ale vietii si fa abstractie de cele negative daca n-ai puterea sa le schimbi sau nu depinde de tine.

Asculta muzica, danseaza, deseneaza - fa ce-ti place tie. Iar sinuciderea nu e niciodata o solutie, peste cateva luni sau ani problemele astea nu o sa mai conteze pentru tine. Trebuie doar sa inveti sa dai la o parte lucrurile care nu au importanta si sa nu te mai consumi din nimicuri. Miserupismul este foarte benefic.

| ABCD122 a răspuns:

Dacă voiai sa te sinucizi o făceai deja. Sinucisul nu e programat, gen " Nu mai pot, mâine ma sinucid ca sa scap de toți si toate". Am citit undeva ca majoritatea oamenilor s-au sinucis in primele 20 de minute de la impuls. E doar gândul asta ca pur si simplu nu exista o alta cale.

| Acras a răspuns:

Pai sa iti iei viata nu e greu.Sa vedem poti sa te impusti in cap
poti sa incerci cu medicamente sa te spanzuri sa te arunci in fata trenului variante exista.Acum intrebarea mea este de ce reactionezi asa tinand cont de faptul ca tu ai eu stiu cat 13-14-15 ani.Tu ce ai vrea sa traiesti ca in telenovele? In viata vei intampina mai multe greutati decat bucurii.si iubi al tau trebuie sa fie tot vreun mucos ca si tine ce crezi ca are asa multa minte in cap el cauta si el ceva sa **** ca na e si el "barbat".Nu mai exagera cu chestia asta cu sinucisul ca cineva cand doreste asta sa faca o face si gata nu incepe sa scrie pe toate site-urile de socializare.Tu cauti empatie fata tu nu vrei sa te sinucizi...Ei de la mine nu vei primi poate de la altcineva

| mldab03 a răspuns:

Iti recomand sa te calmezi sa incerci sa vezi partea pozitiva a vietii tale si astepti o perioada deoarece timpul le aseaza pe toate.