| Bianca_4346 a întrebat:

Cum sa o conving pe mama sa imi ia un catelus? tinand cont ca stau la blocbig grin. zice ca miroase urat in casa. dar eu vreau un catelus mic.sadi-am spus ca fac eu curat dupa el, samd.

Răspuns Câştigător
| pisika a răspuns:

Poti adopta unul de la adapostrile speciale, nu cred ca exista un caine care sa nu 'ii pice cu tronc' sau de care sa nu i se faca mila atunci cand ii vede cum se bucura de prezenta voastra. II arati : 'Uite, (saracutu) ce neingrijit e aici, ce bine ne-ar pazi casa cand creste mai mare'... (sau zici altceva)
Se stie ca un caine se invata mult mai usor cu obiceiurile voastre si cu locurile in care are sau nu voie de mic, decat atunci cand este adult, ca acestia se invata mai greu. Cu dresajul e la fel. Il dresezi mai usor cand e pui. Da-i apropouri mamei din cand in cand, poate cedeaza...tongue

35 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Un caine inseamna o responsabilitate foarte mare, mai ales la bloc...nu stiu cati ani ai, dar daca mama considera ca nu este bine deocamdata sa ai un caine, insemna ca are un motiv serios, sfatul meu este sa o asculti...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Insista... poate va ceda pana la urma... Inca un argument pentru a o convinge sa iti ia un catelus este sa ii spui ca astfel vei invata sa fii mai responsabila... Succes!

| FoXy a răspuns:

Pai daca stai sa te gandesti putin, tu zici ca vrei un catelus mic.Parintii tai cred ca au dreptate, ia gandeste tu putin cum ar fi sa te trezesti dimineata si sa dai intr-o surpriza din partea catelului sti tu chestia cu noroculaughing. Hai o data zici ca e mic hai de 2 ori dar o sa te saturi si totul o sa ramana pe capul parintilor tai.Acum faci cum vrei

Pa-pa:*

| Bianca_4346 explică:

Mda...raspunsuri excelente...mersi la toti... daar cred ca voi incerca sa il conving pe tata...big grinpoate asa reusesc,,, doamne ajuta

| Bianca_4346 explică:

Ms razburtyk19, pup la uh.asa o sa fac...cam in fiecare zi aduc vb despre asta si ea ma aproba treptat...

| chupachups1234 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie... de fapt eu am vazut unul pe strada, de rasa(am auzit ca la magazin unul la fel costa 13 milioane de lei vechi...), abandonat(era din ala cu breton si mustacios) si pur si simplu m-am indragostit de el; plus ca vroiam unul demult... si de atunci tot ma rog de tata sa il luam acasa, si dupa aia o sa o iau pe mama. Eu am un plan... am vorbit cu prietenii cand o sa il mai vada sa mi-l lase in fata usii, si apoi imposibil ca parintilor sa nu li se faca mila de el...cred ca pana la urma o sa fac ca " FearNoEvil"... nu o sa mai aiba ce sa faca...

| pisika a răspuns:

Asa este, 'nebundupatine' are dreptate. Cainele nu e o jucarie, devine parte din viata, familia, programul tau. E o treaba serioasa ce necesita un program strict, trebuie sa il ingrijesti cand e bolnav, poate mama ta nu o sa aiba timp si o sa iti reaminteasca ca acesta este cainele Tau.
Catelusul creste si se face dulauwinking

| FearNoEvil a răspuns:

Eu pur si simplu l-am adus... si n-a avut ce sa mai faca. Acum sunt cei mai buni prieteni. tongue

| antonemarian a răspuns:

Adevaru ca e mai greu. Cu o pisica e mult mai usor. Si eu aveam la bloc pe cand stateam acolo. Ex. pisica invata mai repede sa isi faca "treburie" la cutie big grin. Caine nu stiu, ca nu am testat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un caine chiar miroase urat si dupa o vreme vei uita de el sau te vei plictisi si o sa ramana pe capul parintilor.....stiu ei ce zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu esti tot timpul acasa, atunci nu-i nicio problema, il scoti tu la plimbare, cureti tu dupa el, ii dai de mancare, te joci cu el... dar daca ai serviciu sau esti la scoala sau facultate? Acuma esti in vacanta, dar mai tarziu, cine are grija de el cat tu esti plecata? In plus, exista anumite rase care se adapteaza mai bine la viata de apartament decat altele.Cauta pe net despre rasele de caini, care cum traiesc, ce nevoie de atentie au si cheam-o si pe mama sa vada, poate asa o convingi, daca vede ca iti doresti cu adevarat si te-ai interesat de subiect.Mai exista o metoda, se numeste "santaj sentimental". Eu cand l-am prostit pe tati sa-mi cumpere pesti si acvariu, eram racita cobza si lui ii era asa de mila de mine...tot ma intreba ce sa-mi aduca sa ma simt eu mai bine.Si asa vine a doua zi cu un acvariu si dupa ce mi-a trecut m-am dus cu el sa-mi aleg 12 pestisori big grin stia ca daca mi-a promis nu mai scapa de minehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceasta situatie.Am incercat mai multe modalitati.Nu vreau sa te dezamagesc dar la mine nimic nu a dat roade. Sper ca la tine va fi altfel.Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa cauti in reviste sau pe internetpasaje in care se spune ca un caine ar putea ajuta... te-ar putea calma...lucruri bune despre el... poate ii mai indupleci... dar totusi... daca iti vor lua ai grija mare de el...nici sa nu stie ca este in casa... daca lasi greul pe umerii loc nu o sa mai vezi niciodata nimic de la ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaaaa si daca nu spune nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie la fel ca a ta si ai mei tot asa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sa si faci, sau poti sa te comporti frumos si ascult-o si poate ai vreo sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si maicamea face la fel da n-am nici o sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama e la fel da i-am spus ca fac curat
si ii voi da de manacare in fiecare zi si ca ea nu va face apsolt nimic si i-am mai spus ca il voi duce la veterinar da n-am nici
o sansa.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O rogi siapoi te comporti cu ea foarte foarte bine.Credema ca merge, fiindca eu la fel am incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma sunt in aceeasi situatie
si am procedat astfel:
te rog mama am devenit mai responsabilasi a functionat.
acum cu((tata)) e mai greu sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea si eu unul dar chiar miroase... A avut si mama mea unul dar a murit... O sa am si eu unul cand ma voi muta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda stiu cum e. dar am induiosat-o putin daca am luat note mari la scoala am ascultat-o mi-am facut bine temele si am facut curat prin casa. stiu ca e grea munca da marita pentru un catelus :X straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maicamea nu vrea sa imi ia un catelus zice ca miroase si lasa par va rod sa ma ajutati si pe mine contactati-ma pe adresa mea de mess buruz_cristi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu vrea sa-mi ia un caine.Motivul mamei mele este ca am frati mai mici care merg de-a busilea, iar apoi baga mainile in gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam nasol la bloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.si eu sunt tot in aceeasi situatie.incerc sa o conving pe mama de 2 ani si tot nu functioneaza.cand aduc vorba despre "un caine". pleaca din camera sau ma ignora. zzice ca nu are cine sta cu el.ca miroase uratsi altele.imi doresc un caine mai mult decat orike.sunt singura la parinti si majoritatea timpului sunt singura acasa.invat foarte bine. dar nici asa nu o convinge.nu stiu ce sa ii mai zic. ce sa ma fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna bianca sunt dana si eu am vrut un catelus dar tata nu m-a lasat sa il iau. Dar pana la urma mil la luat pentru ca i-am promis ca invat mai bine la scoala.Si dupa o saptamana am avut catelusulbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pe mine nu ma lasa cu un catel dar mi-as dori tare mult unu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as vrea un catel si nu stiu cum sa o conving pe mama mai ales ca stau la bloc.sad chiar vreau unul da micut.