| Cduncfujndf a întrebat:

Cum să scap de anxietate? Ce să fac să nu mai simt această stare negativă mereu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Goddessss a răspuns:

Sa te redescoperi pe tine. Să renunți la orice chestie care îți face rău și care te sperie.
Și eu am fost anxioasa, dar am scăpat, deaorece mereu am crezut în mine și în forțele mele.
Tu trebuie să înțelegi că tot ceea e pozitiv te reprezintă.
Caută ceva ce îți place foarte mult. Pune o muzica relaxanta, evita orice tip de zgomot, mănâncă ce dorești(dulciuri, fast food etc.), uită-te pe cer, uită-te la cat e de perfecta natura. Desenează ceva...
Ia-ți o oglindă și uită-te la chipul tau. Gândește-te de ce mereu tu trebuie sa ai acea stare negativă?
Evita contactele cu persoanele care îți creează o impresie apăsătoare și mohorâtă. Socializează, fă fotografii, schimba-ti modul și modelul în viața! Nu copia pe nimeni, fi tu însuți! Nu astepta ca alții să te ajute! Tu trebuie sa te ajuți singur/ă!
Bucură-te de viață!
Viața e frumoasa!
Bafta! ✌

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Si cand ai fost dezamagita de alti, ce ai facut?

| Goddessss a răspuns (pentru RAY):

In primul rand, îți mulțumesc enorm că mi-ai apreciat răspunsul.
Eu am de mult timp un quote care îl folosesc în viața reala:
"Don't blame people for disappointig you, blame yourself for expecting too much.
Deci mai pe scurt, in majoritatea cazurilor, dezamagiriile pornesc de la prea multe așteptări. Tu trebuie personal să-ți cauți motivele pentru care ai aceste "nevoi nesatisfăcute".
De exemplu: ai o relatie, faci tot posibilul pentru acea tipa, o tratezi cum e mai bine, dar ea te trateaza groaznic și poate te și trădează, las-o in pace sa plece. Bucură-te că Universul te-a scapat de ea.
Chestia principala este că tu nu trebuie să îți consumi energia pe persoanele care nu merita. Acea energie nu trebuie folosita in lucuri negative și care te distrug.
Învață să comunici cum trebuie pentru a evita următoarele conflicte. Pentru a arata că ești o persoană puternica, da-le ultima șansă și învață arta iertarii.
Dacă nici așa nu merge, însemna că acea persoana e toxică și merită să își continue viața alături de oameni toxici ca și aceasta.
Ca sa rezum totul, întâi ii iert, daca nu îmi accepta iertarea, ii EVIT. Nu e mare lucru.

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Ma impresionezi sincer, daca nu am asteptari de la nimeni ce rost mai are socializarea cu respectiva persoana?

| Ralena a răspuns (pentru RAY):

Orice psihoterapeut iti va spune acelasi lucru pe care l-a spus domnisoara. Anxietatea provine din asteptarea unui anumit rezultat sau a unei anumite reactii, care nu depind exclusiv de tine.

| RAY a răspuns (pentru Ralena):

De ce mi-ai raspuns mie?

| Ralena a răspuns (pentru RAY):

Este bine sa stii aceste lucruri, pentru a nu avea probleme in viitor. Raspunsul tau denota clar ca nu doar ca nu le stii, dar chiar esti contrariat de ele. De asemenea cel care si-a pus intrebarea si a primit niste raspunsuri pertinente mai sus (motivpentru care nu le-am completat), va intelege si el corect aceste lucruri. E pacat ca atat de multi copii, adolescenti, tineri, au ajuns sa aiba tulbrari de anxietate si nu stiu sa isi faca mecanisme de coping.

| RAY a răspuns (pentru Ralena):

Eu iubesc critismul dar constructiv, da-mi si argumente de ce gresesc, asa e rational

| Ralena a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca greseti, am zis ca nu stii, nu poti gresi pana nu cunosti. Am spus ca orice psihoterapeut cand trateaza tulburarea anxioasa merge la cuzele ei, si anume asteptarile. Ca argumente e toata formarea in psihologie cognitiv-comportamentala, plus bibliografia pe analiza tranzactionala. Nu era nicidecum o critica la adresa ta happy. Ci un raspuns la raspunsul tau la un raspuns corect. Argumentele sunt din literatura de specialitate, pot daca doresti sa iti recomand cateva titluri, dar nu are sens, pentru asta exista psihoterapeuti care au facut 5 ani de scoala, 4 de formare si 2 de supervizare. E mai simplu de intrebat unul, decat de citit de la Freud pana la Berne.

| RAY a răspuns (pentru Ralena):

Eu spun ca conteaza totul si terapia si socializarea sociala, tratament, pe TPU fiecare se exprima din ce stie, nu suntem specialisti

| Ralena a răspuns (pentru RAY):

Nicidecum nu am spus ca am fi. Adica nu toti si nu in toate domeniile. Tocmai de aceea zic ce sustine specialistul in acest caz, care este psihoterapeutul specializat pe tulburare anxioasa. Socializarea este minunata, pana la urma suntem animale sociale, problema este atunci cand noi asteptam anumite raspunsuri de la ceilalti. Nu vom deveni anxiosi daca acceptam faptul ca raspunsurile si reactiile lor pot sa fie diferite de ce am face noi in aceasta situatie, daca nu am avea asteptari de conduita, etc. Asta era happy. Norma, se exprima din ce stie si invata in permanenta. Niciodata nu ne oprim din invatat, chiar daca suntem specialisti in anumite domenii. Si in domeniile noastre avem de invatat in permanenta, desigur. Eu ma bucur atunci cand citesc o postare in care am ceva de invatat, si in domeniile mele de specialitate, si in altele care sunt fe de cultura generala, fie de ajutor in viata de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru Ralena):

Si eu acum mam bucurat cand te-am citit, am pornit un proiect dezvoltarea personalitatii de ceva timp, desi si scopul meu este sa invat mereu lucruri noi si sa incerc sa le pun in aplicare, pastram legatura

12 răspunsuri:
| Rania1202 a răspuns:

Buna,iti zic doar parerea mea, cred ca ar trebui sa gandesti mai pozitiv si dpmv asculta subliminale contra depresiei energiei negative pe Youtube multe chiar merg pentru ca actioneaza la nivelul subconstientului...parerea mea, poti incerca.