| Usordargreu a întrebat:

Cum sa scap de obsesia de a ma taia cu lama?

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

In primul rand, desi cred ca iti e greu sa faci asta in momentele in care ai tulburari si simti nevoia sa te tai...e important sa te iubesti pe tine, sa iti respecti corpul.Cicatricile alea pot sa ramana si toata viata si nu o sa te mai simti asa confortabil sa le vezi la un moment dat.
Strange cuburi de gheata in palma cand simti nevoia sa te tai, sau pune-ti un elastic de bani la mana si trage de el cand te simti rau.
Cel mai de ajutor lucru, pe care il incercau niste prietene cand eram si noi de 14-15 ani, era sa isi deseneze in locurile unde voiau sa se taie.Se desenau cu markerele permanente si se simteau mai bine.
Plangi, descarca-te, vorbeste cu cineva apropiat despre probleme tale.Nu merita sa iti bati joc de tine

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog.

| Sketch2 a răspuns:

O sa regreti mai tarziu, stiu cum e. Ar trebui sa vorbesti cu cineva despre problemele tale, ajuta foarte mult. Trebuie sa te descarci.