| Lămîița a întrebat:

Cum să scap de punctele negre de pe față?

7 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Pai iti trebuie prima data niste hartie rupta ca si niste benzi. Dupa faci un amestec de galbenus de ou cu zeama de lamaie. Iti faci o infuzie de 5 min cu apa (apa aia care fierbe te pui deasupra sa ti se deschida porii) si benzile alea pui pe o parte niste amestec si pui unde ai punctele negre. Dupa o jumatate de ora iti scoti benzile si punctele negre s-au scos. Dupa dai cu apa rece sa ti se inchida porii si gata. Am citit intr-un articol si spuneau ca merge. Il incercam amandoua ca si eu am laughing.

| Skilline2012 a răspuns:

Alea apar daca esti grasana. NU scapi de ele. sall pa.

| Lămîița explică (pentru Skilline2012):

Am 19 ani și 46 de kg... greșești amarnic laughing)

| ριтιкaa1998 a răspuns:

Heii :*
Pe piaţă există numeroase produse pentru tratarea acneei. În ceea ce priveşte punctele negre, poţi opta pentru benzile care extrag comedoanele din pori. Înainte de a le folosi trebuie curăţată pielea şi umezită prin aplicarea unui prosop umed şi cald pe zonele afectate. După lipirea benzii se aşteaptă 10-15 minute, după care se poate îndepărta (doar dacă este uscată), de la margini spre mijloc. Rezultatele dorite se pot vedea sau nu, în funcţie de tipul de ten şi de gradul acneei.

Poţi folosi lămâia pentru prepararea măştilor faciale, deoarece este o sursă naturală de acid alfa hidroxilic. Rolul lămâii este acela de a reduce numărul celulelor moarte, lăsând tenul mai fin şi luminos. Iată în ce combinaţie poţi folosi sucul de lămâie: Într-un bol adaugă cinci linguri de suc de lămâie şi două linguri de apă. După ce te-ai spălat pe mâini, înmoaie o dischetă de bumbac în mixtură şi masează-ţi faţa cu ea, prim mişcări circulare, insistând în zonele cu probleme. După câteva minute, clăteşte-ţi bine faţa cu apă. Poţi folosi acest remediu natural ori de câte ori este nevoie.

Fundita?
O zi faina, pa, pa! happy

| Ella192 a răspuns:

Eu am incercat tot (masti facute acasa; benzi de la nivea), insa nu a mers nimic. Te-as sfatui sa te duci la un cosmetolog, pentru ca doar asa poti scapa de ele pentru o perioada lunga de timp.

| NatyAriana a răspuns:

Eu pur si simplu ma spal cu sapun pe fata circa 5 min iar apoi ma sterg bine cu un prosop aspru... Fac asta in fiecare dimineata si nu mai am puncte negre.

| Happy4you a răspuns:

Nu stiu daca ai varsta necesara, dar eu iti sugerez sa mergi la salon si sa ti le scoata. Eu asa fac si sunt multumita. Dupa ma dau cu Baneocil pe fata deoarece acopera intr-un fel gaurile, Baneocil fiind o crema cu antibiotic. E foarte buna pentru orice. Sper sa iti fi fost de ajutor. Succeswinking