| Madness345 a întrebat:

Cum sa scapi de mila? Stiti vorba aia... cu mila si cu rusinea mori de foame. Sunt multi oameni care au mila si respect si sunt luati de prosti. Faceti.ma si pe mine va rog sa inteleg cum sa scap de mila asta. asa este felul meu dar pana la o limita as vrea. Rog setiozitate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ne-ai explica macar un scenariu rpin care ai trecut si cum ai reactionat, probabil am putea sa te intelegem si mai ales sa vedem motivul pentru care ai reactionat asa, poate te-am poutea ajuta si cu sfaturi sa poti sa-ti corectezi comportamentul.

| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat ca ești o persoană miloasa. Astăzi putini o manifesta. O persoana miloasa da dovada de tărie de caracter și e un om deosebit. Chiar dacă alți nu apreciază aceasta calitate tu continua sa învingi răul prin bine.

| WaterDrop a răspuns:

Mila este doar o "moneda" cu care avem impresia ca ne rascumparam greselile. Tindem sa ne gandim ca daca ajutam o persoana la nevoie, atunci suntem iertati si ne simtim mai bine in interior.Nu este nimic in neregula sa fii o persoana miloasa, insa depinde in ce caz. Daca ajuti o batranica sa treaca strada, este foarte bine, insa daca vorbim de acei cersetori se schimba situatia pentru ca nu se mai numeste mila in acel caz ci furt de fericire.Mila poate crea invidie, tu le dai si ei te urasc pentru acest lucru.

| Mada1920 a răspuns:

Depinde la ce mila te referi...hai sa abordez mila in general. Si eu am fost o fire miloasa,imi era mila de cersatori,drogati,betivi, fete etc. Dar mi-am dat seama de un lucru foarte rar oamenii merita mila si stii de ce? Poate o sa crezi ca sunt lipsita de scrupule, nu, nu sunt din contra dau absolut totul pentru cine merita. Pentru ca in majoritatea cazurilor ei sunt de vina ca ajuns de "mila". Si hai sa iti dau si exemple. Betivii care ii vezi cazuti pe jos, de ce sa iti fie mila de ei? Ei au ales sa bea pana la cedare, sau de ce sa iti fie mila de cersatori cu varste curpinse intre 14-40 de ani? In loc sa stea sa cerseasca ar putea sa faca ceva bun pentru niste banuti, dar nu...e mai usor sa intinda mana. Sunt multe exemple. Mila e buna numai in situatii critice cu oameni bolnavi, cu copii cu o soarta cruda, cu animale maltratate etc.

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Citeste pana la capat, la fel este cu mila.
Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Şi chiar dacă aş avea darul prorociei* şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa, chiar dacă aş avea toată credinţa, aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic.

Nu te schimba, esti deosebit.