| EdyStefan18 a întrebat:

Cum sa te iubesti pe tine insuti?
Toata lumea imi zice sa ma iubesc, dar eu nu stiu cum.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe tine insuti - cand esti baiat!
Pe tine insati - se foloseste cand fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te îmbrățișezi singur. big grin

| AndrElle a răspuns:

Respectate, privestel in ochi pe celălalt, salutai pe toți și tine la coloana ta vertebrala. Mergi drept în viața!

| Peste7yo a răspuns:

Începe sa citeşti psihologie sau pleaca la un pshilog.Tu nu te iubeşti pe tine însuți deoarece parintii sau rudele ti-au spus faptul ca esti un gunoi si alte chestii urate.Acestea sunt relatii toxice. Începe sa priveşti videori despre relatii sanatoase sa intelegi prin ce sunt rudele tale toxice.Si sunt destule multe videori despre iubirea de sine.Doar ca in romana nu sunt asa multe asa ca ai nevoie de rusa sau engleza.Tu trebuie sa faci pisihoterapie pentru a merge mai departe dupa înjuraturile pe care le-ai primit.De asta ai nevoie de un psiholog poti si tu singur acasa sa faci asta dar mai bine un psiholog

| mariana_gherghea a răspuns:

Buna!
Ca sa ajungi la stadiul de a te iubi pe tine insuti nu e deloc usor. Sunt etape pe acre trebuie sa le parcurgi, etape care pot dura mai mult sau mai putin, depinzand de motivatia ta. Vrei sa iti fie tie mai bine? Esti dispus sa tragi pentru asta?
Incearca sa citesti mai multe despre psihologia umana, despre stima de sine. De obicei persoanele care nu se iubesc au suferit, nu sunt impacate cu ele insele.
E nevoie de o perioada de introspectie, o perioada in care sa stai sa te cunosti mai mult pe tine, sa te analizezi mai mult, sa incerci sa afli ce iti place, ce nu iti place. Sa te impaci cu tine, cu ceilalti. Analizeaza foarte mult ce te face sa suferi, indeparteaza-te chiar daca e greu. Mergi pe lucrurile care iti faci tie placere. Nu vorbim de zona de confort. Ea trebuie sa se mareasca treptat, nu deodata. Vorbim de ceea ce te raneste.
Fa exercitii in oglinda cateva saptamani, vorbeste despre tine ca si tum te-ai iubi cel mai mult. Fa-ti complimente reale, sa ai un ochi critic.
Nu uita, ca sa te iubesti mai mult, trebuie sa te apreciezi mai mult, sa fii mai increzatoare. Cum faci asta? Scapa de lucrurile negative, concentreaza-te pe dezvoltarea ta personala. Va dura...