| alexflorin1303 a întrebat:

Cum scap de coșuri?
Salut, ma numesc Alex si am 16 ani nu de mult. Sunt complexat de acneea mea. Am o iubita si pe timp de carantină nu am putut s-o vad dar ma simt bine asa pentru ca imi este rusine cu propria fata. Mă uit în oglindă și e ireal ce vad. Acum aproape un an..la sfârșitul verii din 2019 nu aveam o problemă cu stima de sine. Aveam cosuri pe frunte dar in rest aveam o fata curata. In vacanta aia la mate, aproape o săptămână am mâncat doar shaorma si cand m-am intors acasa..cam peste 2 săptămâni mi-au aparut mici cosulete in zona gurii in partea dreapta. Mentionez faptul că eu pana atunci mai luasem eryfluid o substanță ce o aplici pe piele la recomandarea medicului de familie. La sfârșitul anului problema devenise mai gravă si am mers la un dermatolog. După acea vizită am luat isotrexin pentru tratarea externă, ceva sticluțe cu soluții pe care le înghițeam înainte de mese (pentru detoxifierea intestinului si a pielii). Dupa aproximativ o luna..acneea mea s-a extins si in partea dreapta. Mi-a dat doamna de acolo două creme de la ivatherma, una tratament si una hidratanta + colobiotic..niste pastile pentru instestin. Nu au avut efect absolut deloc si am zis sa ma documentez putin sa vad ce spun si altii. Am incercat tot..am renuntat la dulciuri, prajeli, pâine albă si tot ce contine făină albă, untul de arahide, fastfood uri, carne rosie, lapte...
Am început să beau ceai verde, urzici si menta de 3 ori pe zi, beau o lingura de oțet de mere înainte de fiecare masa. Beau apa cam 4 litri pe zi..sunt zile în care beau 3 dar mai putin nu.
Am incercat diferite metode babesti..sapun solid, săpun cu sulf, ulei de arbore de ceai, schimbatul lenjeriei de la perna o data la 2 zile, fac sport de performanță si exercitii fac in fiecare zi, am incercat sa nu spăl fata cu nimic..sa folosesc o alternanta între apa fierbinte si apa rece bocna...
Am incercat intermitent fasting (sa mănânc caloriile necesare in 5-8 ore pe zi), timp în care mănânc multe legume si fructe, seminte totodata..chefir, aplic oțet de mere pe fata.
Acum incerc uleiul de măsline cu sare.

Doamna doctor dermatolog mi-a fost recomandata de medicul de familie..si are recenzii bune pe net, dar vreau sa ma duc la alt doctor pentru ca nu vreau sa mai ies din casă în prezența altor oameni..nici chiar cei mai buni prieteni.
Acum astept sa-mi vina comanda de efaclar duo. Sper sa remedieze putin situația.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu in locul tau as schimba medicul dermatolog. Inainte sa iti dea tratamentele acelea ti-a facut ceva analize? Daca esti din Bucuresti, iti pot recomanda unde am mers eu. Effaclar duo am folosit si eu si este bun. Daca vrei, poti incerca acne out, care mi se pare si mai buna decat effaclar. Inceteaza toata tratamentele naturiste pentru ca tot ce fac este sa-ti agraveze situatia si sa iti agreseze pielea.

| alexflorin1303 explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc, am sa incerc cu effaclar ca tot mi-a venit comanda acum 10 minute si voi vedea cum va fi. Aveam de gand sa schimb dermatologul dar momentan nu e deschis cabinetul medicului la care vreau sa merg. De pe 15 încolo sper sa se deschida, am auzit multe persoane care au fost si le-a rezolvat problemele, dar sunt din Brașov

| Aasdfghj a răspuns (pentru alexflorin1303):

Cu placere! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai ce face în mod special, ca dovadă toate încercările tale.
Aceasta este perioada de viață prin care treci, și tot ce poți face este să aștepți ca să treacă.

Răspuns utilizator avertizat
| Unuseranonim a răspuns:

Stai linistit. Ai 16 ani, esti la perioada in care hormonii isi fac efectul in trupul tau, si de aceea ai aceste cosuri pe fata sau pe frunte. Crede-ma ca la un moment dat vor inceta sa apara, dar pana atunci fii calm ca nu este ceva grav. Te maturizezi din punct de vedere fizic si mental, ceea ce este absolut normal. Si eu am 19 ani, si acum 3 ani aveam exact aceeasi problema ca si a ta, am mers tot la un dermatolog, mi s-a recomandat sa folosesc o crema farmaceutica si o crema hidratanta.
Nu a durat mult aceasta bucurie, ca dupa o perioada de cateva luni mi-au aparut iar cosuri. Chiar si acum am destule cosuri, am chiar si pe spate, si sunt constient ca inca ma maturizez fizi si mental, dar trebuie sa fii pozitiv ca ele trec, crede-ma. Stai linistit, sunt sigur ca esti o persoana minunata si vei trece peste asta. Vor disparea happy. Iti doresc numai bine happy

| alexflorin1303 explică (pentru Unuseranonim):

Da, am 16 ani dar am prieteni..de aceeași vârstă cu mine care au radical mai putine coșuri si mănâncă orice, absolut orice. Nu pot sa stau linistit pentru ca eu in urma cu aproximativ 9 luni nu aveam absolut niciun coș in zona gurii si a barbiei.
ma gândeam ca pastilele ce reglează nivelul hormonal m-ar ajuta, pe un coleg l au ajutat si are 16-17 ani. Dar nu cred ca imi va da doctorul roaccutane

Răspuns utilizator avertizat
| alexflorin1303 explică (pentru AngelErmin):

Sincer aici nu cred ca e vorba de relațiile sexuale. Am întreținut si eu raporturi sexuale. Un prieten tot asa..intretine raporturi sexuale si la el e chiar mai rau decat la mine

Răspuns utilizator avertizat
| alexflorin1303 explică:

Fratilor, am revenit după.2 săptămâni. Apreciez ca v ati rupt din timp sa cititi întrebarea mea legată de acnee si ati si raspuns. Vreau totusi sa va spun ca nu ati ajutat absolut cu nimichappy Prostia aia ca daca faci sex, trec cosurile e cea mai mare aberatie, de asemenea scăderea libidoului prin ceaiuri..nici aia nu ajutahappy am incercat effaclar duo de capul meu..si doar mi am pierdut banii. Am fost la dermatolog in sfarsit(aveam programat de ceva timp dar eram disperat) si mi-a recomandat Epiduo si vitamine D3 cu încă ceva. Vreau sa spun ca dupa nici o săptămână..cosuri nu mi-au aparut aproape deloc. unul două pentru ca am mâncat o pizza.dar in rest nimic. Si celălalte care erau deja au dispărut sau sunt din ce in ce mai puțin vizibile. Dacă ai acnee si citesti asta nu mai asculta tot ce spune lumea pe net si vezi un dermatolog..insa ai răbdare cu el, se poate sa încerci mai multe creme care nu si au efectul pana sa dai de cea potrivita. Ai grija pe lângă asta si la ce mănânci, ce bei si cum te odihnești. Iti va spune mai multe medicul, va pup:*