| kameliae a întrebat:

Cum scap de firele nedorite de pe maini si de pe picioare? Ceva ce se face in casa?

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cu bic-ul sau cu ceara te poti epila.

| LordFlacko a răspuns:

Pe picioare daca vrei sa scapi repede si usor de el, evident ca te razi cu lama, dar vezi ca va trebui sa o faci constant cand iti vei arata picioarele fiindca parul iti va creste mai mult si repede. Sau poti folosi ceara, gasesti la magazin sau poti sa o faci tu (uita-te la tutoriale pe Youtube). Sau mai e crema depilatoare pe care nu prea ti-o recomand fiindca contine multe chimicale si nu e bine sa o folosesti des.
Poti gasi tot despre epilat si de ce ai nevoie tu pe NET. A da, si iti recomand sa nu te razi pe maini, e chiar inutil sa faci asta pentru ca e ceva normal sa ai par pe maini (inclusiv pe picioare) si dupa aceea ai sa vezi ca vei regreta ca o sa-ti creasca parul mai repede pe maini si pe ala nu il poti ascunde, deci mai bine te epilezi doar pe picioare.

| kameliae explică (pentru LordFlacko):

Sa stii ca am pus intrebarea aceasta doar pentru ca am facut prostia asta,m-am epilat si acum vad ca-mi cresc firele de par foarte repede.
Dar iti pun o intrebare,sau va pun, si voua, dragi prietenii TPU, se poate face vreo crema in casa pentru epilare definitiva?
De exemplu vreau sa port o rochie, dar e naspa de tottt... sad

| LordFlacko a răspuns (pentru kameliae):

Nu exista epilare definitiva, singura care efectiv iti distruge radacina firului de par incat sa nu mai creasca este operatia cu laser (care costa mult si trebuie sa ai peste 18 ani). Dar o alta solutie buna care indeparteaza parul repede si tine cam o luna, este epilarea cu ceara, fiindca lama doar iti taie parul ceea ce il face sa creasca mai repede, pe cand ceara il smulge din radacina asta incetinindu-i dezvoltarea, aparand mai tarziu. Deci epileaza-te ori cu benzi de ceara veet de la magazin, sau iti faci tu acasa.

| kameliae explică (pentru LordFlacko):

Multumesc mult.o sa caut o reteta ceva de facut ceara in casa. happy