| Numele384637 a întrebat:

Cum scap de timiditate? Nu am nici un prieten si nu ma simt deloc confortabil în public, nu am incredere in mine.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Timiditatea are mi multe surse. Astfel, să te gândești concret de ce anume șie frică. Mie îmi era frică de fetele frumoase.
Apoi, timiditatea este o formă de apărare. Să te gândești care este vulnerabilitatea, sensibilitatea dtale. Apărarea este necesară, să analizezi de unde provine exagerarea.
Și, un exercițiu mental.
Singură când ai timp și e liniște să repeți în gând, sau cu voce tare, sau în scris, sau în toate 3 feluerile, 5-15 minute mantra.
Și să exersezi apoi pe viu. Adică să începi cu 1, 2, 3 persoane, cunoscute, apoi necunoscute să interacționezi.
Sau să faci ce am făcut eu. Nu reocomand.
M-a învățat un prieten de prieten. Îmi era frică de întuneric. Am ieșit noaptea pe stradă și am bătut cu pietre mâțele care făceau amor.
Ce am vrut să îți spun cu asta, Nu le lua pe toate în serios, tot timpul, Nici chiar pe tine însuți.

| AndaAlexandra a răspuns:

Toate astea pleacă din mintea ta, pentru că te simți altfel decât ceilalți (inperfect, insuficient...)
Trebuie să lași deoparte frica de a fi judecat și să fi exact așa cum ești tu. Fiecare e diferit și unic.
Fii deschis cu toată lumea, chiar daca câteodată va trebui sa te forțezi sa faci anumite lucruri.
Totul tine de tine, de cum gândești, de cum te vezi tu in fata celorlalți. Gândește pozitiv. Poți mai mult decât lași să se vadă.