| DeyuXd a întrebat:

Cum scap de un virus? Am instalat antivirus dar degeaba. l-am luat p mess de la cineva! A trimis un mass cu un link ceva cu =this is your photo? si nu mai stiu cum sa scap de el! Va roog ajutati-ma urgentpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Daca nu am spus de cel putin 100 de ori aici pe TPU sa nu mai descarcati ce nu stiti - inseamna ca nu am mai spus nimic pana acum!
Pasul 1.
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
Pasul2.
Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!
Pasul 3
YAHOO MESSENGER - Daca te spioneaza cineva pe mess sau iti citeste arhiva
ai putea instala programul Spybot Search Destroy ca sa vezi daca ai vreun program care te spioneaza uite si un tutorial cum se foloseste http://www.videotutorial.ro/? p=817
Foloseste ordinea asta si apoi da un pm aici!

2 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Am primit si eu din astea o gramada da eu nu dau clik daca nu stiu ce sunt
(eu am intrebat ce sunt si mi a zis ca sunt virusi si, ca ii trimite din calculator)
dar te sfatuiesc sa nu mai dai clikhappyhappyai grijaaa

| Innocence a răspuns:

Si eu am primit mass-ul acela de la cineva dar nu am dat clicktongue
Baga Nod32 sau Avast 6 si da-i o scanaretongue