| NeluCurcanuuuu a întrebat:

Cum se afla numarul de divizori al unui numar?

Răspuns Câştigător
| StarkWolf a răspuns:

1)Definitie: Un numar natural a este divizibil cu un numar natural b daca exista un numar natural c astfel incat a = b c.
Exemplu: Fie numerele naturale 8 si 2. Exista oare un numar natural astfel incat inmultindu-l cu 2 sa obtinem 8? Da. Acest numar este 4. Intr-adevar: 8 = 2 4.
Se mai spune: "a se divide cu b", "b divide pe a ", "b este divizor al lui a", "a este multiplu al lui b".
2)Definitie: Fie a si b doua numere naturale. Spunem ca b | a daca exista un numar natural c astfel incat a = b c.
Observatii:
Nu orice numar natural par este divizibil cu 4. De ex.:6 nu este divizibil cu 4.