| Dorian_3315 a întrebat:

Cum se maturizeaza un om si cum ma pot maturiza?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cu cat primesti mai multe lovituri sub centura cand te astepti mai putin cu atat te maturizezi mai repede. Ti se dezvolta capacitatea de autoaparare adica devii pasiv spre nesimtit, capacitatea de a ironiza si in unele cazuri capacitatea de a te razbuna.Desi nu e recomandata razbunarea e dulce si se serveste la recedevil

| Sapphire a răspuns:

Nu te poti maturiza asa la comanda. Asta se numeste doar o atitudine mai serioasa, nu maturizare.
Odata ce te maturizezi vezi lumea cu alti ochi, esti mai realist, iei lucrurile mai in serios. De cele mai multe ori oamenii se maturizeaza atunci cand trec prin niste experiente urate, care ii marcheaza. Cel putin asa s-a intamplat in cazul meu. happy
Iti poti da seama daca un om este matur dupa vocabularul pe care il are, dupa felul cum vorbeste, este mai calculat, dupa comportament si dupa felul in care isi traieste viata. Asta e parerea mea.

| Aiwendil a răspuns:

Cand te marturizezi insemna ca te-ai confruntat cu viata.Adica ai avut greutati mari si ai trecut peste ele. Dar greutati.Nu ca te-ai certat cu Popica si a doua zi v-ati impacat.Marturizarea nu e cum cred multi ca insemna sa nu te mai joci corda sau sa nu te mai joci pititea sau sa nu mai fii copil.Asta e o tampenie.
Nu-i nevoie sa te marturizezi.Nu stii ce greutati te vor astepta in viata asa ca mai bine fii doar pregatit.
Bye!

| jolie a răspuns:

Nu ai cum sa te maturizezi asa pur si simplu ca vrei tu cand o sa treci mai mult prin viata o sa ai ai si tu griji si o sa te apese atunci o sa te maturizezi

| Drinni a răspuns:

Maturizarea se face in timp... oricum daca grabesti procesul ai putea sa incerci sa gandesti mai matur adica inainte sa faci un lucru sa te iuti la aspectele ppzitive si cele negative inainte de a lua o decizie. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una m-am maturizat atunci cand am primit o "palma" de la viata. Mi-a deschis ochii si am inceput sa vad lucrurile altfel.Sa vad ca exista lucruri mai grave decat "ce suparata sunt, nu pot sa ies in seara asta, ca nu ma lasa ai mei" sau "am luat o nota mica" sau "m-am certat cu nu stiu cine". Dar stii vorbele alea :"Si cand viata ma lovea, eu dadeam si mai tare! /Palma dupa palma, asta te-ntareste" smug. Cum te poti maturiza tu? Nu stiu exact cati ani ai, dar poti da dovada de maturitate prin intelegere si prin a analiza mai bine lucrurile din jurul tau inainte de a face ceva.Baftahappy

| Andreea_6618 a răspuns:

Nu te poti maturiza la comanda.Eu am primit multe lectii de la viata si cu timpul m`am maturizat.happyDar.Majoritatea pretenilor mei nu sunt maturi deloc si mi-au reprosat faptul ca m`am schimbat si ca nu le plac.asa ca am ramas cam fara prieteni.batting eyelashes Mai vrbsc doar cu 2 care ma inteleg.happy

| andreeac15 a răspuns (pentru Andreea_6618):

Și eu la fel, tu trebuie doar să le spui ca te-ai schimbat din cauza faptului că viața nu e doar lapte și miere, și că ești aceeași fata, doar ca unii o sa te înțeleagă și o să te accepte, iar alții nu.Asta îți demonstrează cu adevărat cine ti-au fost prieteni și cine nu