| JasmineAV a întrebat:

Cum se poate lasa un PC la amanet? Trebuie sa ma car eu cu el sau pot veni sa îl ia de acasă? Nu am mașina și nu am cu ce sa îl aduc și este destul de greu. Cât as putea sa iau pe el dacă acum 6-7 ani am dat 3500 lei pe el?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La amanet vei lua putini bani pe el pentru ca amanetul nu cumpara direct ci iti ofera un fel de imprumut, iar daca la data scadenta nu platesti imprumutul plus dobanda aferenta, ei raman cu produsul pe care-l valorifica adica il vand.
De aici reiese ca amanetul nu ofera decat maxim 50% din valoarea de piata a unui produs.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca azi iti vor da 100-200 de lei, si plata taxiului, ca sa vina cineva sa ti-l ia de acasa.

| danbnz a răspuns:

Il duci tu... iei un taxi.
Depinde ce componente ai in el.
Sisteme asa vechi se vand pe olx cu maxim 1000.
La amanet iei mai putin.