| Alexandru777123 a întrebat:

Cum se procedeaza daca vreau sa trimit un colet prin posta romana, cum primesc banii si etc? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Impachetezi in ambalaj/cutie ce vrei sa livrezi si scrii pe colet adresa ta si a celui care trebuie sa primeasca pachetul. Vei completa la Posta un talon de expeditie, in care vei scrie datele tale la Expeditor, ale celui care primeste coletul la Destinatar, apoi treci si valoarea ramburs pe care o vei primi tot prin Posta Romana de la destinatar, dupa ce ridica acel colet.
In pretul final (de ramburs) trebuie sa incluzi si taxele postale, care sunt suportate de cumparator, daca nu ati hotarat altfel.
Daca ai nelamuriri, cei de la oficiul postal iti vor raspunde la toate intrebarile.

| Kerre a răspuns:

In primul rand trebuie să fie închise de către expeditor într-un ambalaj intact (fără crăpături, rupturi) care să corespundă greutaţii, formei şi naturii conţinutului, cât şi modului şi duratei transportului şi să fie în forme uşor de mănuit;

Ambalajul şi închiderea trimiterii poştale trebuie să protejeze conţinutul acesteia în aşa fel încât acesta să nu poată fi deteriorat prin presiune sau prin manipulări succesive şi să se amestece cu conţinutul altor trimiteri poştale, iar accesul la conţinut să fie imposibil de realizat fără ca o acţiune de spoliere să fie vizibilă.
Trimiterile poştale trebuie să prezinte, pe ambalaj sau anvelopă, spaţii suficiente pentru înscrierea indicaţiilor de serviciu şi aplicarea etichetelor.

Pentru mai multe detalii poti accesa site-ul - https://www.posta-romana.ro/ajutor.html