| Andraanda a întrebat:

Cum se vede o asistenta medicala din perspectiva pacientului?

1 răspuns:
| danutz2006 a răspuns:

Buna,
Chiar daca esti acelasi pacient, vezi diferit o asistenta intr-un spital de stat fata de unul privat.
Intr-un spital de stat, o consideri un personaj foarte important care te poate ajuta foarte mult daca isi doreste, iti poate face rost de tratamentul medical sau orice alt dispozitiv care iti este necesar ( pentru ca este posibil sa le gaseasca ea printr-un dulap uitathappy, dar, partea negativa este ca toate aceste favoruri venite de la asistenta medicala nu se fac fara o "mica atentie".
In spitalul privat, vezi asistenta medicala ca si un ajutor al medicului, care prin experienta ei trebuie sa duca la indeplinire indicatiile medicului si in acelasi timp sa trateze cu bun simt si respect pacientul.
In ambele parti, o asistenta bine pregatita si cu bun simt te poate ajuta sa treci mai usor peste o problema medicala.