| anonim_4396 a întrebat:

Cum se vindeca invidia? Stiu ca e mare pacat, stiu ca e mare defect, dar de multe ori simt sentimentul asta si nu stiu cum sa ii fac fata.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Mare păcat nu este. Dar nu aș vrea să detaliez acest subiect. Tot ce trebuie să știi despre invidie este că vine din interiorul tău, și acolo trebuie să lucrezi, tu cu tine. Să cauți ce te nemulțumește. De asemenea, când îți vine acest sentiment, încearcă să îl înțelegi, să îl analizezi și să descoperi ce lipsuri ai pentru a le putea acoperi. Gândurile negative trebuie să le conștientizezi pe moment și să le înlocuiești cu unele pozitive despre tine. Dacă dorești să te descoperi îți pot recomanda câteva cărți interesante cu care să începi.

| Paula2018 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Chiar te rog. Acum citesc Vindecarea copilului interior, care momentan ma ajuta foarte mult. Daca ai recomandari, le accept cu drag.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Totdeauna va fi un motiv să invidiezi pe cineva. Să te concentrezi asupra problemelor tale. Ceea ce fac și au alții este de contemplat. nu de dorit pe nedrept. Vreau și eu se transformă în fac și eu ce trebuie ca să ajung ca el. Sunt și cazuri de invidie absurdă. Să dorești să fi înaltă când constituția ta e scundă și să îi invidiezi pe cei înalți. Să invidiezi pe un rege, împărat, când tu ai o naștere umilă. Soluția este, ai o treabă, ocupă-te de ea.

| SilentRain a răspuns:

Te descarci si apoi încearcă sa gândești la rece, si vezi de viata ta

| Donsavas a răspuns:

Cu ședințe de psihoterapie.

| Justme32 a răspuns:

Invidia e o trăsătură pozitivă. Îți dai seama de lipsurile tale și aspiri să umplii acel gol. Atâta timp cât nu există obsesie în asta, vei reuși happy

| Paula2018 a răspuns (pentru Justme32):

Vaaai, eu numai pozitiva nu o vad laughing. Nu am ajuns in extrema cealalta, sper sa nici nu ajung.

| viorelman11 a răspuns:

Faptul ca poti recunoaste acest defect esti pe jumatate vindecata.