| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Cum vi s-a părut trecerea de la un sat mic la un oras mare precum Timișoara, București, Cluj etc?
Trecerea de la casa la bloc?
Această întrebare o pun pentru cei care au locuit in ambele locuri. Eu sincer de abia aștept sa mă mut singur după liceu și sa ma angajez intr-un oraș mare pentru mai multe oportunități fiindcă la sate nu sunt locuri de muncă și decât să ma angajez in orășelul de langa comuna mea și sa fac naveta și să stau cu părinții mai bine mă mut cu chirie intr-un oraș mare cu mai multe oportunitati

Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

Eu nu pot sa zic ca am locuit la un sat mic, dar in fiecare vara vin cam 2-3 luni si stau la bunici.Imi place foarte mult acolo,de aceea toamna can vin inapoi la oras (Timisoara),ma simt ciudat,nu mai sunt libera, nu cunosc atat de multa lume, pe cand la sat ii stiu aproape pe toti, trebuie sa vorbesc mai incet si nu se saluta oamenii cand se vad pe strada, daca nu se cunosc.La sat mereu fac asta!

Trecerea de la casa la bloc va fi un pic mai grea, mai ales daca nu ai mai locuit niciodata la bloc.Pentru inceput, trebuie sa stii ca la bloc exista ore de liniste.Stiu,este enervant, la casa puteai sa aspiri la 12 noaptea, dar la bloc vecinii iti fac scandal.In timp te vei obisnui, nu-i imposibil, dar este altceva. Spatiul este mai mic si nu poti iesi cand ai chef in curte.
Desi suna ciudat, eu locuiesc la casa, dar mi-ar placea sa stau la bloc.Am stat pana la 11 ani intr-un apartament cu doua camere.Mi-a placut, acolo imi erau prietenii si scoala.A fost grea mutarea.
In concluzie, trebuie sa stii ca este greu la inceput, dar te vei acomoda!
Succes!

1 răspuns:
| Andresso a răspuns:

E frumos la bloc cand esti la liceu daca ai apartament personal, daca stai in gazda e naspa.
Acum depinde de fiecare, la unii le place, la unii nu. Mie personal mi-a placut la maxim sa stau singur in apartamentul meu cand faceam liceul. Puteam sa fac mai tot ce voiam eu, stand singur in apartament pentru 4 ani.
Mai mergeam si acasa din cand in cand in vacante, in weekend-uri, cand aveam chef laughing