| spiceontheparty a întrebat:

Cum vi se pare cel mai eficient sa inveti in sesiune?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege o camera linistita si departata de bucatrie sau unde fac ceilalti zgomot si inchide-te acolo, eliminand totodata orice aparat care te-ar putea distrage de la invatat (inchizand telefonul, televizorul, laptopul, tableta si radioul) si incepi invatarea, citind pasaj cu pasaj (ori cate o fraza) si incercand sa-l intelegi logic esenta a ceea ce ai citit, ca sa o memorezi pe termen lung.
Invatarea se face cel mai bine dimineata, deveme, cand ai creierul odihnit si asimilezi de 2-3 ori ami multa materie.
Daca ai foarte mult de invatat, atunci inveti cate 3 ore si iei pauze de juma de ora la fiecare 3 ore, sa mergi la toaleta sau sa manaci ceva.

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Cu scheme, si subliniat ideile principale.
Poti avea un set de markere colorate si colorezi cu ele ce ti se pare important.