| Fara_Nume_1968 a întrebat:

Daca a ramas corigent pe primul semestru la matematica in clasa a 8 a si pe semestrul 2 nu se stie daca trece poate intra la examenul de capacitate?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă vei rămâne corijent, nu te vei putea prezenta la examenul de Evaluare Națională.
În schimb, te poți înscrie în a doua etapă de repartizare și probabil vei fi admis la una dintre școlile profesionale pentru care vei opta. E foarte puțin probabil să mai rămână locuri libere la liceu. Doar dacă ai noroc...
Și la școala profesională ai un avantaj. Înveți și o meserie. Dacă nu absentezi și îți place să frecventezi cursurile, vei primi 200 de lei/lună (pe lângă alocația obișnuită). Nu sunt permise mai mult de zece absențe lunar! Programul e foarte lejer, iar pretențiile nu sunt mari. Școala profesională durează trei ani, după care te poți înscrie la seral și termini liceul cu examen de bacalaureat.
În august trebuie să te prezinți musai la examenul de corijență, iar dacă nu te prezinți, poți rămâne repetent (profesorii abia așteaptă să facă asta, pentru a avea elevi în școală! : ))
PS: Ai grijă când se fac înscrierile pentru a doua etapă de repartizare (dirigintele clasei are datoria să te îndrume, de obicei e informat despre orice). Succes! happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde
Gen daca pe primul semestru ai media 4, pe al 2 lea trebuie sa ai minim 6 ca sa treci clasa si sa intrii la capacitate.