| Eusunt132 a întrebat:

Daca am 16 si sunt cu o fata de 13 (tarziu am aflat ca are 13) pot pati ceva penal? Nu am avut niciun contact sexual, doar ne-am sarutat si i-am pus mana pe sani.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca i-ai pus mana pe sâni este jale. Glumesc.
Nu patesti nimic daca nu ai raport sexual cu ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Bine ca nu s-a intamplat nimic, dar da, poti patii sa te bata taica-su sau sa te dea pe mana Politiei, daca continui sa te intalnesti cu ea, fiindca este coopilas mic, protehjat legal.

Daca ai 16 ani ar trebui sa ai si ceva creier in capusor, care sa-ti spuna ca anumite lucuri NU sepot face in viata asta, iar ce faci tu cu fetita asta este riscant si-ti poate aduce necazuri, fiindca isneamna corupere si seducere de minore.
Fetita asta de 13 ansiori ar trebuiis a iasa afara numai cu acordul parintilor si sa spuna exact unde merge si ce face.

Cauta-ti o fata de varsta ta, ca sa va plimbati, distrati, iubiti samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici ce spune legea:

"Art. 199
Seducţia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani."

https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
"Ademenirea unei persoane în vederea săvârşirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelaşi sex se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani."

https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen

"Art. 198
Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi."

https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți păți dacă întreții contacte sexuale cu ea.

| Celcestietot a răspuns:

Daca a implinit 13, nu. Depinde de mai multi factori aici, dar sfatul meu este sa nu faci ceva pana nu vezi cartea de identitate a persoanei. Sunt si persoane indemnate de parinti sa te insele si ulterior sa te santajeze, asa ca mare atentie. Indemnarea mea este sa gasesti una de o seama cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Mynameis93 a răspuns:

Bună,

Sunt doar super curioasă de cum poți să nu-i ști vârsta fetei din moment ce v-ați sărutat și i-ai pus mâna pe sâni.