| iintunericul a întrebat:

Daca am 5, 4,4 si 4'n teza, ce nota imi mai trebuie ca sa imi iasa media 5?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți trebuie un 6, pentru a-ți ieși media 5

| Trică_Robert_1993 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu mai stiu dar in cazul mediei se rotunjeste rezultatul? cu 6 i-ar iesi 4.5, dar pentru a-i iesi peste 5 i-ar trebui un 9

| floresdemayo a răspuns (pentru Trică_Robert_1993):

Confunzi. happy E vorba de media semestrială, care se rotunjește, nu de cea anuală!
Media anuală se calculează adunând ambele medii semestriale și se împarte la doi (media anuală nu se rotunjește!)

Media semestrială se calculează astfel:

- se adună notele (în afara tezei!)
- suma obținută se împarte la numărul notelor (fără să se rotunjească)
- cifra de mai sus (nerotunjită) se înmulțește cu trei
- cifra obținută mai sus se adună cu teza (fără să se rotunjească)
- rezultatul se împarte la patru (de data aceasta, cifra se rotunjește)

Pentru că teza reprezintă 25% din media semestrială!

Dacă mai ia o notă de 5, media va fi 4.37, adică 4
Dacă obține o notă de 6, media va fi 4.56 (rotunjită 5)

| Trică_Robert_1993 a răspuns:

Salut!,Din cate stiu eu e cam asa : 5+4+4+9=22,22:4(numarul de note)=5.5,5.5x3=16.5,16.5+4(teza)=20.5,20.5:4=5.125,deci dupa formula asta iti mai trebuie o nota de 9 pe care l-am introdus eu la notele tale.formula de calcul suna cam asa:se aduna notele obtinute, se impart la numarul lor, apoi rezultatul se inmulteste cu 3, apoi se aduna cu nota din teza si in final se imparte rezultatul la 4 si aflii media

| RaheRahela a răspuns:

Pai 5+4+4=13
13:3=4,(3)
4,(3) inmultit cu 3=13impartit cu nota din teza 4=3.25 deci cred ca iti trebuie un 6