| Eusunt132 a întrebat:

Daca am Tulbuare anxioasa-depresiva cu elemente pshotice si il bat pe un baiat de 20, eu avand 16 (credeti ma ca pot), ce pot pati? Spun sincer ca imi bate gandul la asta, e o poveste lunga. Vreau sa stiu ce pedeapsa primesc daca fac asta avand o boala pshica

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dosar penal, amenda... depinde cat este de rau il bati, ca de-i dai un pumn si el cade cu capul de asfalt si moare, atunci faci puscarie.
Cu boala psihica severa poti fi internat intr-un spital de nebuni si tinut acolo ani multi, pentru ca esti considerat periculos pentru oameni, daca esti in libertate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca te duce mintea sa i bati pe unul deja premeditat! Indifrent de povestea din spatele problemei!
daca tipul te da in judecata iar instanta te gaseste vinovat, nu scapi de pedeapsa! Fie amenda, fie, inchisoare, in functie de gravitatea faptei! In plus ai putea sa fii obligat sa platesti daune morale si cheltuieli de judecata!
Sau internat la unspital de pshiatrie!
Asa ca gandeste-te de doua ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic daca esti cuminte si iti veizi de scoala

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fetita, nu mai da raspunsuri prostesti si fara sa ia habar, ca incurci omul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dreptul la exprimare în scris, vorbit sau alte forme, este garantat prin constitutie României.
Asa ca daca tie nu iti convine este strict treaba ta.