| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati avea o ^problemuta^ la educatie fizica de genul >
A trecut primul semestru, iar tu ai facut doar cateva ore la inceput (adica vreo 7-8 ore la inceputul anului si restul sunt absente) si esti in pericol aproape garantat sa ramai cu situatia neincheiata, tinand cont ca e imposibil sa faci rost de o scutire si ca nu ai nicio nota, iar diriga spune ca ai putea in primele 2 saptamani din al doilea sem. (adica una..ca cealalta a trecut) in care (din cate am inteles) poti da nu stiu ce probe sau scutire sau scutire si probe ( nu am inteles prea bine laughing )...adica ce ati putea face in doua ore de sport ca sa salvati situatia (daca mai poti face ceva). tinand cont si ca nu ai adus adeverinta de la inceput asa ca..nici nu stii sigur daca ai vreo prezenta (din cate am inteles, daca nu aduci adeverinta in primele 2 sapt. esti absent)..presupunand ca e destul de grav daca profesorii se cam ^agita^ (ma refer la diriga, directoare si inca 2 profi) spunandu-ti daca esti constienta in ce situatie catastrofala te afli si ca n-a mai vazut asa ceva..si..chiar credeti ca se poate lasa direct repetent pentru situatie neincheiata? (ps: clasa a 8a inainte de examene) fara nici macar o corijare in care sa dai niste probe si sa poti totusi intra in examene?

Sper ca se intelege cat de cat ce am vrut sa zic,
si stiu ca am dat destule detalii inutile si e posibil sa am si greseli ca am scris rapid si nu m-am mai gandit la cum sau ce scriu...

si nu iau in considerare nici un comentariu de >genul
cine poate avea probleme la sport >sau
cred ca 1 la 1000 de elevi au probleme la sport,
sau orice alt tip de comentariu care nu-si are rostul...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 din 1000?
Înseamnă că în clasa mea sunt numai rarităţi.
Am doi sau trei colegi cu media 5 la sport având notele 1 şi 8.
Eu pe semestrul întâi am fost la 2 ore şi tot mi-a ieşit media.
Mai am o colegă cu 10-12 prezenţe şi tot a luat 2 note.

Tu la sport ai nevoie de 2-3 note, mergi la alea 2 de sport şi aia e. Îţi pune notă la fiecare oră şi eventul mai pleci de la o oră să îţi iei adeverinţă.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"corijare"? Propoziţii/fraze care încep cu literă mică? =))
Tu ai PROBLEME şi cu Limba Română, respectiv Gramatica - nu doar cu Educaţia fizică :(

Dacă eşti cu situaţia şcolară NEÎNCHEIATĂ pe semestrul 1, vei fi declarat/ă "amânat/ă" pe semestrul 1!
În acest caz, va trebui să-ţi închei situaţia şcolară în primele 4 săptămâni din semestrul 2!

Ai 2 variante :
a) Dai probele respective ( "normele" ) şi vei primi notele necesare pentru a ţi se încheia media
b) Sau faci rost de o Scutire medicală ( de efort, de Educaţie fizică/Sport )...

"Art. 199. - Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au
calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de
către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
Art. 200. - (1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2) Încheierea situatiei scolare a elevilor prevazuti la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluarii.
(3) Încheierea situatiei scolare a elevilor amânati pe semestrul al doilea, a celor declarati amânati pe
semestrul I si care nu si-au încheiat situatia scolara conform prevederilor
alin. (1) si (2) sau amânati anual se face într-o perioada stabilita de conducerea unitatii de învatamânt, înaintea sesiunii de corigente. Elevii amânati, care nu promoveaza la una sau doua discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situatiei scolare a elevilor amânati, se pot prezenta la sesiunea de examene
de corigente." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Iar pe viitor NU mai chiuli!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......de-130-de/

http://www.tpu.ro/......-sa-invat/

| CinevaMisterios a răspuns (pentru bursuc001):

Mda...1 mi-e lene sa scriu de fiecare data cu litera mare, 2 n-am niciun motiv serios pentru care as face-o, ca oricum nu pierd nimic si nu ma depuncteaza nimeni pentru asta, iar eu cred ca totusi se intelege ce am scris, plus ca am si zis ca s-ar putea sa mai fie unele greseli ca n-am mai avut chef sa ma intorc si sa mai corectez...
oricum mersi de raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru CinevaMisterios):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| CinevaMisterios a răspuns:

Adica 7-8 ore la educatie fizica