| Natassha a întrebat:

Daca ati fi scriitori, voi cum ati descrie o noapte cu luna? Cum ati infatisa acest peisaj?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi Edgar Allan Poe as descrie o noapte halucinanta, in care suspendat, undeva, pe cer, as musca din luna iar luna ar tipa isteric.
Daca as fi Basho, sau alt poet japonez, mi-as impleti 17 silabe de hai-cu despre noapte...pana m-ar prinde zorii de zi.
Daca as fi Turgheniev as spune despre luna care hranea degeaba un lup, ca lupul tot spre padure privea.
Daca as fi Ana Blandiana... m-as juca si eu putin cu vorbele, le-as mestesugi si le-as lasa sa cada pe foaie, ca si cum eu n-am facut nici un efort pentru toata polologhia asta.

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Luna plina, sus, pe cer. el langa mine :X. oglinda apei creeaza acea atmosfera de basm.

| nobody_9468 a răspuns:

Dha...probabil m'as inspira, bha nu, as descrie ultima mea experienta sunb clar de lunahappy

eram la o petrecere de'a scolii si am plecat nervoasa de acasa, am ajuns, vreo 2 ore am stat suparata, dupa care se duce o prietena si'i spune iubitului meu ca"daca nu te duci tu la ea sa vorbiti, vine ea la tine si'ti da papucii", dupa care vine el la mine si-mi spune "hai sa vorbim, dar hai afara sa nu ne auda celalti, sau in baie"(nu te gandii la prostiilaughing)

am iesit afara, eram intr'o pereche de dresuri si o bluza subtire(asa am iesit), cu tigarile amandoi in mana, fiind in bratele lui, uitandu'ma la cer cu ochii plini de lacrimi, el intrebandu'ma ce am eu nu stiind ce sa'i raspund, incercand din rasputeri sa ma convinga ca nu m'ar insela niciodatawinking...pan la urma ne'am "impacat" si a stat apoi el suparat ca nu stia de ce am fost eu suparata, dupa 2 ore n-a m'ai fost nimeni suparathappy...
e mult m'ai lunga povestealaughing... i'am taiat picioarele

stiu ca nu te'am ajutat cu nimic, insa chiar am vrut sa scriu asta...big grinbig grinbig grin

baftawinking

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Fiecare scriitor in parte a descris o noapte cu luna foarte diferit. Depinde de sensibilitatea si orientarea literara a fiecaruia. Daca as fi fost poet, as descrie o noapte cu luna misteroasa, la care participa absolut ce ma inconjoara, chiar si umbra mea, trecand de la descriere la dragoste, apoi spre sfarsit la filozofie. Dar totul depinde de atmosfera, de starea launtrica si ...de muza! Iar acum, n-am nici una din ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luna in fundal stralucind puternic. In planul doi un munte intunecat a carui virf se vede la lumina luni.In prim plan, in umbra, un cap de lup cu ochii luciosi urlind la luna.