| anonim_4396 a întrebat:

Daca ciclul iti vine de la o varsta mai mica poti sa ramai nedezvoltata?

73 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu.fiecare are un organism diferit.la unele fete le vine mai devreme, iar la unele le vine mai tarziu.happy

mariana
| mariana a răspuns:

Raspunsul este categoric Nu. Dezvoltarea hormonala a fiecarei persoane, se realizeaza in raport de codul sau genetic. Daca ciclul menstrual ti-a venit mai devreme, inseamna ca ai o responsabilitate in plus, ca trebuie sa tii seama de perioada din luna cand trebuie sa-ti vina ciclul, ca sa nu te gaseasca nepregatita si sa-ti patezi lucrurile atunci cand esti in societate, la scoala. De asemenea, trebuie sa stii ca, poti fi fertila din punct de vedere sexual, deci trebuie sa ai grija sa nu-ti incepi viata sexuala prea repede, pentru ca poti avea "supriza" de a ramane gravida si astfel viata ta ar putea capata o turnura nepotrivita. Dezvoltarea ta fizica se va face fara probleme, si-ti doresc sa te felicit ca ai intrat in randul domnisoarelor, de cand ai C. M. Este ceva firesc, nu trebuie sa te sperie, toate fetele trec prin aceasta proba si toata lumea se descurca. Vorbeste si cu mama ta despre aceste probleme pentru ca mama trebuie sa-ti fie cea mai buna prietena. Succes si sper sa te adaptezi cat mai repede.

cami
| cami a răspuns:

Nu draga ce-ai? asta inseamna k incepi sa devii femeie, iar corpul tau incepe sa functioneze si sa se dezvolte normal happy.acum depinde ce intelegi tu prin varsta mica? 7, 8, 9 ani? varsta minima normala este cea de 11ani [in prezent]...fiindca datorita climei si alimentatie s-a micsorat cu mult vremea in care unei fete ar trebui sa-i vina pentru prima oara menstruatia. fata de anii `80.cand varsta optima era cea de 14.deci nu-ti face griji. o sa te dezvolti normal happy

| zu a răspuns:

Nu, pentru ca ciclul iti vine in functie si de organismul tau, nu conteaza daca tie ti-a venit mai devreme, iar prietenelor tale, inca nu.esti bine.aici depinde de fiecare

| Selena a răspuns:

Nu.Tocmai faptul ca iti vine ciclu este un semn ca esti in dezvoltare!

| madalina_7017 a răspuns:

Nu

| petitdreamer a răspuns:

Nu cred.....

| andryka a răspuns:

Well... eu sincer, de cand mi-a venit ciclul nu m-am mai inaltat.

mi-s venit ciclul la 11 ani ( aveam 1, 60 m ...chiar f mult pentru varsta mea ), iar acum am aproape 18 ani si am 1, 64 cm ( cam putin in 7 aniwinking )
Oricum .cred ca sportul este raspunsulwinking ...deci. go for it! tongue

| sefu01 a răspuns:

Nu normal ciclul iti vine la 11 ani asta depinde si de organism-ul tau

| sonia_3318 a răspuns:

Nu inteleg de ce naiba te intereseaza eu as vrea sa scap de el tu il vrei?
ti-l dau eu!
eu am 11 ani si 7 luni sam 1. 60 50-55 kg da stiu chatterbox si am forme nu gluma big grin
dar serios mai bine ma impusc dect sa am ciclu :-(x il urasc

| karina18 a răspuns:

NUUUU... mie personal mi-a venit la 10-11 ani si sunt perfect normala...si proportionala happy deci nu te ingrijora si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. acesta este un semn ca te dezvolti si ca te maturizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
NU.
Corpul tău este programat un pic mai de vreme să se dezvolte.
Nu este nimic rău în asta.
Rău este atunci când nu te dezvolți, apar carențele de vitamine și săruri, oasele nu se dezvoltă, nu crești în înălțime, nu iei în greutate, memorezi greu, etc.
Ești ok.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

U nu stii sa intrebi un doctor ...sau esti seaca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-a venit la 11 ani, iar acum am 14 si ma dezvolt normal, am un 1 70.As avea o intrebare.Se spune ca daca ti-a venit mai devreme de 12 ani inseamna ca vei face cancer la san.Este adevarat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pentru ca daca iti vine ciclul esti la pubertate si esti dezvoltata, daca nu esti dezvolta te dezvolti in timpul ciclului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenei mele i-a venit la 7 ani jumate si de la 6 jumate i-au aparut sanii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.eu acum am 12 ani si mi-a venit ciclul de ziua mea de nasterecand am implinit 10 an
. nu s-a intamplat nc. mai bine zis mam dezvoltat foarte bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistitalaughing... daca ciclul iti vine mai devreme te dezvolti mai mult si mai binebig grin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ti-a venit ciclu mai devreme de 12 ani vei face cancer la san?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poti... nu sunt multe cazuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciclul la 7 8 9 10 11 ani nu e atat de normal dar nici nai sa mori din asta. in toate cartile pe care le citesti spun ca varsta normala e 13-14 ani de asta nici numi faceam probleme si m-am trezit cu el la 10 ani nu eram foarte dezvoltata alte prietene care erau mai dezvoltate ca mine ciclul lea venit la 12-13 ani. dar eu nu stiu foarte multe despre asta dar toti suntem diferiti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau si eu sa stiu daca folosesc ergomet imi vine ciclul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetelor mie mi-a venit ciclu la 10 ani si acu am 15 si am 1, 78

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. nu este adevarat faza cu cancerul la sani eu am 12 jumate si nu mi-a venit.ma sint bine. ma dezvolt bine.bafta fetelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 12 ani si nu mi-a venit ciclu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.este normas c. m. la ce varsta tiar veni eu am aproape 12 si nu mi-a venit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e un semn de dezvoltare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da
eu am 12 ani fara 5 zile si inca nu mi -a venit ciclu menstrual!