| 0PopaPorno a întrebat:

Daca cineva va spune 'esti ciudat' o luati ca pe o insulta sau ca pe un compliment?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In primul rand o iau ca pe o realitate. Insa conteaza mult si tonul folosit si contextul.
Daca initial tonul si contextul ma fac sa cred ca e o insulta la adresa mea ma tulbur putin in ideea in care mi se aduce aminte de lumea in care traiesc si de faptul ca e foarte departe de una care sa fie pe placul meu.

Insa, in cele din urma, o iau mai degraba ca pe un lucru pozitiv, ma bucur ca sunt asa cum sunt.

| MenInShadow a răspuns:

Depinde cine o zice.
Dar daca vine un strain si-mi spune ca sunt in ciudat, nu consider nici ca mi-a facut un compliment, nici ca m-a inusltat, consider ca am facut o impresie destul de diferita incat sa mi se spuna ca sunt diferit de toti ceilalti, indiferent daca e intr-un mod bun sau rau.
Ideea e sa fiu ciudat, nu conteaza daca cine zice asta, o spune ca pe un compliment sau ca pe o insulta.

| Liviu a răspuns:

Uhm,eu accept parerea oamenilor, fie ea buna fie ea proasta.Fiecare om are dreptu la exprimare libera.Atata timp cat nu ma 'jigneste' si nu imi spune anumite lucruri care nu sunt adevarate, nu imi pare rau.Mai bine sa fiu un ciudat decat un laughing papagal de vinde droguri sau vreun psihopat big grin
Cat despre cum 'as lua-o' compliment credlaughing

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu o iau nicicum. E parerea persoanei respective si atat. "Ciudat" sau nu, cei de langa tine pot sa te accepte asa cum esti, pentru ca daca o sa ai nevoie de schimbari, trebuie sa iti dai singur seama de asta, si nu sa te schimbi pentru ca iti cer altii. Daca te intereseaza atat de mult parerea acelei persoane, trebuia sa o intrebi de ce crede asta, sau daca a zis-o de bine sau de rau, iti dadeai seama din tonul ei.

| Pricked a răspuns:

Compliment. :3

Tu, ciudatule!

| MaliciousDeath a răspuns:

De obicei cand ii spun cuiva ca e ciudat incerc sa-i fac un compliment.Si la fel incerc sa-l primesc si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iau în funcţie de modul în care îmi este spus asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iau ca pe o remarca ce reflecta realitatea. Eu zilnic imi spun ca-s ciudat deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de context si de expresia persoanei respective.
Daca o spune cu rautate, clar e o insulta.
Dar daca e o persoana care ma cunoaste de mai mult timp, e posibil sa glumeasca sau sa spuna ca sunt diferita de ceilalti, deci o iau ca pe un compliment.

| doreal a răspuns:

Paii, o iei ca pe un compliment

| AngelDark11 a răspuns:

Depinde de context si de intonatie.
(Mi de spune de cite 50 de ori pe zi ca sunt ciudet si nu ma afecteaza rolling on the floor )
deci teoretic ca un compliment.