| Sebastian3939 a întrebat:

Dacă ești în casă de copii și ai împlivârsta de 18 ani si nu esti nici in sistem daca fugi te mai aduce inapoi

5 răspunsuri:
| Cqarina a răspuns:

Fiind major faci ceea ce doresti, acum nu prea știu despre sistemul roman, dar în mod normal nu ar trebui sa te aducă înapoi, posibil sa te caute și sa te intrebe

| Dana2103 a răspuns:

Te cauta. Trebuie sa te dea ei afara sa nu i mai intereseze.

| Celia_Andra_1991 a răspuns:

Ai un motiv bun să fugi? Pentru că dacă arăți că pleci spre ceva mai bun, cred că poți să ceri pur și simplu voie. Gen dacă dai la facultate, intri la buget. Ai gratuitate la cămin și cu un job part-time și bursa, te descurci.
Dacă vrei să fugi doar ca să umbli golan, să nu știi de capul tău, să nu știi cum să îți construiești o viață decentă peste ce ai avut până acum, mai bine mai stai, chiar dacă nu e plăcut. Cere îndrumare, discută cu consilieri. Nu te arunca dacă acolo unde o să cazi sunt țepușe. Ai grijă de tine și reține și faptul că te alaturi societății, avem nevoie de oameni cu demnitate și cinste printre noi, indiferent din ce case provin. Sunt copii răsfățați care ajung golani și copii orfani care ajung medici (este doar un exemplu, poți înlocui cu orice profesie respectabilă). Așa că dacă fugi, tu cine devii? Cred că asta e mai important sa te întrebi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De cautat ei tot o sa te caute. Dar daca nu vrei sa te mai duci inapoi... asta este. Numai sa nu patesti ceva rau pe acolo.

| Catrice a răspuns:

La 18 ani nu mai ești copil și nu mai ai dreptul sa stai acolo. Pe scurt, te scot ei înainte să fugihee hee