| Reanna a întrebat:

Daca esti obisnuit sa te culci tarziu, ce ai putea face ca sa revii la programul de somn normal? (fiindca din cauza noii obisnuinte e mai greu sa te schimbi)

5 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Aduci timpul vechi de dormit la unul nou treptat (cred ca tot cu cate 15-30 minute e bine). Astfel ca daca ieri te-ai culcat la 1 noaptea, azi de pui in pat fara TV/PC pornit la 12:30 de exemplu, maine la fel, sa zicem timp de 4-5 zile. Apoi reduci iar si tot asa, pana ti se pare ca esti destul de odihnit.

Si eu am avut luna trecuta aceeasi problema din cauza scolii. Inca sunt in procesul de redresare, dar merge bine! Succes si vise placutehee hee

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Bea un ceai de tei sau de menta, inchizi tv sau pc cu 2 ore inainte de culcare, citesti pezii sau o carte cu bancuri, ori un roman de dragoste.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Pai te culci cum te culci tu de obicei iar dimineata te trezesti devreme pana seara o sa iti vina somn mai devreme si dimineata o sa te scoli iar devreme si tot asa pana cand o sa iti vina somn la o ora fixa.

| Spaz472 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa nu dormi mai mult timp gen culcate vineri seara pe la 3-4 dimineata chiar mai tarziu apoi te culci sambata seara pe la 8-9 ca o sa fii obosit si o sa mearga adica la mine merge ca eu in fiecare vineri ies cu prietenii si vin acasa pe la 4-5-6-7 depinde apoi sambata ma culc devreme ca vin obosit si duminica sunt fresh ce e rau e ca invat dimineata si daca te trezesti la 7 indiferent cand te culci e nasol. Succes!

| Adde29 a răspuns:

Buna!
Incearca sa faci mai multe lucruri care sa te oboseasca timp de 3 zile (de exemplu faci sport dimineata si seara)
Asa incerc si eu ca ma culcam la 2 noaptea mereu, chiar daca ma puneam la 11 sa dorm si nu puteam, stateam cu o chii pe pereti, ma gandeam, si se facea tot 2
Dar de cateva zile in care fac sport ma culc la 10:20-11 (noaptea)
Sper ca te-am ajutat happy!