| dombom a întrebat:

Daca faci herpes, ai toata viata, dar intrebarea mea este daca ramai contagios toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| leona a răspuns:

Herpersurile sunt de mai multe tipuri date de virusul herpes simplex, tu nu ai spus la care te referi. Oricum, virusul intrat in organsim el ramane toata viata, nu scapi de el. Esti contagios atata timp cat el se manifesta pe fondul imunitatii scazute. Adica cand ai acea bubita. Dupa ce iti trece nu mai esti contagios.
Pe scurt ca sa iti raspund la intrebare, ramai cu el toata viata, poti fi contagios toata viata, dar doar cand iti iese bubita. El se ia doar daca cineva bea dupa tine, te pupa, iti atinge buba in vreun fel.