| MarcoPolooo a întrebat:

Daca femeile si barbatii sunt egali atunci de ce barbatii trebuie sa cedeze locul in autobuz femeilor, la intrarea printr-o usa mai intai intra fata apoi baiatul si multe altele?
De ce femeile au aceste "drepturi" in plus? Ca sa micsoreze diferenta dintre barbati si femei?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E o prostie să zici că-s egali, la fel cum unii susțin că oamenii OBEZI sunt perfect în regulă că așa sunt ei, că există mai mult de 2 genuri sau alte porcării de genu. Promovăm toate prostiile și încercăm să le aducem în normalitate DEȘI NU-S NORMALE

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Ai dreptate,nu poate asa ceva, asta s-a demonstrat in comunism,egalitatea este o utopie eronata,exista diversitate, cat priveste acele asa zis reguli tine de fiecare, nu esti obligat sa oferi locul unei fete, eu unu nu am patit asa ceva, dar unui om paralizat sa fim seriosi tine de educatie, ai creier sa gandesti, pe titanic sau salvat femei mai multe pentru ca ele sunt mai valoroase ca barbati ele fac copii si le cresc

| FreddieM a răspuns:

Din dpdv social e normal, dar pentru ca natura a facut diferentele cand ne-a construit, noi barbatii facem aceste gesturi inanumite circumstante, restaurant, autobuz, barca de salvare, ca un semn de pretuire, stima si de protectie. Eu nu vad gestul in detrimentul ideii de,, egalitate", ci dimpotriva un semn ca femeia nu e egalul nostru, merita un nivel in plus. Omagiile mele

| FreddieM a răspuns:

Din dpdv social e normal, dar pentru ca natura a facut diferentele cand ne-a construit, (adica mai puternici fizic), noi barbatii facem aceste gesturi in diferite circumstante cum ar fi la restaurant, autobuz, barca de salvare, ca un semn de pretuire, stima si de protectie. Eu nu vad gestul in detrimentul ideii de,, egalitate", ci dimpotriva ca un semn ca femeia nu e doar egalul nostru, merita un nivel in plus. Omagiile mele

| Henrypericolpublic a răspuns:

Și bărbații au mai multe avantaje. Și nu au atâtea treburi ca femeile, din fericire pentru barbati.
Și femeile simt durerea de 2 ori mai tare decât bărbații deoarece au mai mulți centri receptivi.
Deci eu mă consider norocos ca sunt barbat.

| Delcatty a răspuns:

Eu consider ca nu suntem egali, ci complementari. O femeie nu are atata forta fizica pe cat are un barbat, dar e mai priceputa in meseriile pedagogice. Parerea mea este ca femeia si barbatul trebuie sa lucreze impreuna, sa se ajute unde celalalt nu poate sau e mai slab, la nivel social.
Intrarea pe usa prima are, istoric, o origine. Pe vremuri, femeile aveau niste rochii ciudate, largi si lungi, asa ca aveau nevoie de acest serviciu din cauza ca le era incomod lor si celorlalti.
Iar legat de cedarea locului, la fel, barbatii nu voiau sa stea mai jos cu capul decat femeile si erau mereu in garda sa le protejeze. E mai usor cand stai in picioare.

Desigur, in ziua de azi nu mai e nevoie de aceste reguli, dar au ramas in codul bunelor maniere ca ceva dragut de facut. Eu, una, nu insist sa mi se cedeze locul nicaieri, poate acel barbat vine obosit de la lucru, cine stie ce munca fizica, si il merita la fel de mult ca mine, ca doar a platit biletul. La fel si cu usa, cum le e lor mai comod, poate se grabesc. Sunt mai practica.

| aLLiEx a răspuns:

Pentru că așa e frumos. Un bărbat trebuie sa fie un gentleman...