| RaVuL a întrebat:

Daca iau antibiotic de ieri si acum beau o daza de bere Redds pot sa patesc ceva iau antibiotic pentru masea sa se dezumfle.
Help!

4 răspunsuri:
| EuEduard a răspuns:

Ma mie i-a spus cineva ca daca iei antibiotic si bei alcool nu isi face efect medicamentul. in rest nimic.
Funda?

| HotChoclate a răspuns:

Nee.Nu are nici o trebuie. daca iei medicamentul cu alcool atunci exista riscuri.Da in rest nu ai de ce sa iti faci griji.E verificat!big grin

| dani9354 a răspuns:

Competitia intre alcool si medicament pentru aceleasi enzime de metabolizare, medicamentul ramanand astfel nemetabolizat. Efectul este acela ca medicamentul actioneaza mai multa vreme in organism, fapt care poate dauna pacientului.

Afectarea metabolizarii medicamentelor timp de cateva saptamani daca exista ingestie de alcool pe termen indelungat. De aceea alcoolicii sau fostii alcoolici au nevoie de doze mai mari de medicamente.

Transformarea medicamentelor in toxine periculoase pentru organism datorita actiunii alcoolului, ce afecteaza mai ales ficatul.

Potentarea efectelor medicamentelor sedative si narcotice.

Alterarea potentialului de metabolizare a alcoolului, fapt care face ca acesta sa ramana mai multa vreme in organism, prelungind deci betia.

Cum se manifesta interactia dintre medicament si alcool?

greturi
varsaturi
convulsii
crampe abdominale
dureri de cap
puls rapid

Antibioticele si alcoolul

Este absolut interzisa combinatia cu alcoolul a acestor antibiotice:

Metronidazol
Tinidazol
Furazolidon
Grizeofulvina
Atabrina (Quinacrina)

Interactiile alcoolului cu alte medicamente

Anestezice: cresterea dozei de anestezic necesar pentru pierderea cunostintei, daune asupra ficatului.

Anticoagulante (Warfarina): hemoragii cu potential mortal.

Antidepresive: alcoolul creste sau scade efectul sedativ al antidepresivelor, pusee de tensiune.

Medicamente antidiabetice: greturi si dureri de cap, risc de criza glicemica (hipo- sau hiper-glicemie).

Antihistaminice: somnolenta, ameteli.

Medicamente cardiovasculare: ameteli, lesin, scaderea biodisponibilitatii Propranololului, interactiune cu: nitroglicerina, rezerpina, metildopa, hidralazina, guanetidina. NU LUA MEDICAMENTE CU ALCOOL!

| Aliss_1909 a răspuns:

Nu patesti nimic. Doar ca tratamentul nu va mai avea nici un efect. Abtine-te la alcool atat timp cat administrezi medicamente. Mai ales pentru masele si mai ales daca urmeaza o extragere a lor dupa terminarea tratamentului.