| scumpik010 a întrebat:

Daca iei la examenul de la sf clasei a 8a la matematica nota 4 si la romana 6 treci examenele sau nu? cum se fc media? se aduna si se impart la 2? plizz ajutor

Răspuns Câştigător
| Deniix260 a răspuns:

Da normal ca trecihappy se face media generala din toti cei 4 ani... dupa ce dai examenele si primesti rezultatul cum ai zis tu 4 ai 6 de aduna se imparte la 2 iar media examenelor se aduna cu media generala din cei 4 ani si se imparte din nou la 2! sper ca ai inteles. funda?;batting eyelashes

3 răspunsuri:
| GyeBaek a răspuns:

Nota de trecere e cel putin 5 daca nu nu-ti face media.

| Anet a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa iei la fiecare materie minim 5 ca sa treci examenele:-s

| NuExista a răspuns:

Pentru media cu care intri la liceu se iau in considerare 50% media 5-8 si 50% media celor 2 examene. happy