| Maryochicken a întrebat:

Daca ma poate ajuta cineva cu cateva titluri bune de carti sau filme despre al II-lea razboi mondial, hitler, auschwitz, ss si alte teme asemanatoare. multumesc!

4 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Hmm, o serie de cărţi destul de realiste despre Al Doilea Război Mondial şi care e scrisă din perspectiva unui fost soldat dintr-un batalion disciplinar al Germaniei e formată din romanele lui Sven Hassel. Ai putea să cauţi, mie mi-au plăcut foarte mult.

| Alex0194 a răspuns:

The pianist este un film extraordianar despre un pianist celebru polonez evreu ajubs in lagar de concentrare si aoi scapat de rusi, este extraordinar

| Dhyd a răspuns:

Cauti asemenea materiale pentru ceva anume ( concursuri etc )? Am cate ceva dar sunt doar fragmente...adica e bibliografia pentru concursul cu Holocaustul big grin.