| Iamlolanoah720 a întrebat:

Daca mananc doar dulciuri pot sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu se ingrasa daca mananca dulciuri de mai putine kcal decat arde!
De ex daca mananca doua ciocolate pe zi are 1200 Kcal, si va slabi 4 kile lunar asa, e doar un exemplu.
Nu conteaza ce consumi, conteaza cate Kcal bagi.
Strict pe axa slabit, ca pe axa sanatate sigur ca nu e normal sa bagi doar dulciuri.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dai in diabet ca americanii, au zahar in toate alimentele exceptie fructe si legume nu adauga

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, viermii când vor mânca din tine, se vor bucura.

| Iamlolanoah720 explică (pentru sadrian46):

Daa ma bravo ma
Ce mai credincios mai esti si tu dmfsad

| sadrian46 a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Așa sunt eu, mama altul nu mai face. Scuze că am fost dur, dar dai în diabet, care e boală mortală, dmf, cu toate că nu știu ce înseamnă. Cu dulciuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu da in nici un diabet, stai linstit, diabetul nu se face de la dulciuri, se face de la obezitate sau daca ai gene care provoaca diabetul.
Asta se cam stie.

Daca esti sanatos si n-ai gene de diabet, si daca mananci cinci ciocolate pe zi, doar te ingrasi, diabet nu faci.
Il faci daca iei streptozotocin sau aloxan, alea distrug celulele producatoare de insulina, deci fara nici o legatura cu dulciurile.
Se produce diabetul in laborator asa la soricei, alea doua-s doar injectabile.

Daca ai gene nasoale, il vei face oricum mai devreme sau mai tarziu, cum l-a facut si mama si altii desi au mancat sanatos toata viata si nu erau supraponderali.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai citește dle Mosotti, mai citește.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Am tot citit din 2009, diabetul nu se face de la dulciuri.
O doctorita de la Sanador mi-a zis f clar ca unii atleti care ard cam 8000 Kcal/zi, consuma carbo 4000 Kcal, adica cam echivalentul la 1 kil de zahar, si n-au nimic.
Pancreasul baga insulina cat trebuie, nu are nici o problema daca e sanatos.

Chiar a pornit chestia de la mine ca am zis "cum dracu poate o picatura de insulina sa aranjeze atatia carbo cand mancam mai mult?".
Si a zis "stai linistit ca stie el ce sa faca pancraasul".

Sunt destui care au mancat dulciuri toata viata si au 80 ani si n-au nici un diabet, in timp ce altii au de la 45-50 ani deja desi poate n-au mancat, uite cum e mama mea si altii la fel.
Nu punem copiii care-l fac pana in 30 ani adica diabetul de tip 1, ca ala apare in copilarie, si nici ala nu are treaba cu dulciurile, are treaba cu sist imunitar defect care distruge celulele secretoare de insulina, nu conteaza ce mananci.

| Mosotti a răspuns:

Da, daca mananci mai putine kcal decat arzi slabesti orice ai manca, fie si doar dulciuri.

| Celcestietot a răspuns:

Nu, ba chiar poti obtine boli. happy

| Frank51 a răspuns:

Ai nevoie de aminoacizii esentiali ca sa supravietuiesti, dupa ce slabesti sistemul imunitar va fi atat de slab incat orice boala banala va putea fi fatala.

Răspuns utilizator avertizat
| UnDiavol a răspuns:

Te îngrași

| Iamlolanoah720 explică (pentru UnDiavol):

Pai cum
Deci o prietena de amea mananca o gramada de dulciuri si atat deci efectiv mai are un picut pana la diabet sau poate are deja
si ce crezi are 40kg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Diabetul nu se face de la mincat dulciuri, asta e un mit. Buba e ca dulciurile iti fac praf cam toate organele posibile. Mai ales creierul. Nu fac misto, poti sa citesti pe tema asta. Dulciurile sunt mai nocive decat fumatul. MULT mai nocive.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

De dependenta de zahar poate scapi, dar sa iti cureti organismul dureaza niste luni bune. Vezi de exemplu Super Size Me(https://www.imdb.com/title/tt0390521/), un documentar incredibil.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Ei, sa nu exageram cu anii aia intregi. Eu aveam vreo 86 de kile. Am dat jos 4 in cam o luna mergind pe jos zilnic in medie 10 kilometri. Plus ceva flotari o data la doua zile (ieri de exemplu 3 serii 20 + 20 + 22, dar la inceput abia daca faceam 10 intr-o serie). Asta fara a ma atinge de alimentatie, ba chiar halind mai mult uneori. Ieri am bagat cam 25-30 de kilometri pe jos (33.5, daca e sa iau in serios aplicatia inelului Oura).

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Da, eu nu am nici un mare stres cu asta. Majoritatea celor care se lupta cu kilogramele de fapt se lupta cu lipsa de disciplina privind stilul de viata in general. Lasam deoparte cei care au probleme medicale, ca ei sunt alta mincare de peste.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Ei, autodisciplina aia daca o transformi in program normal de viata, nu corvoada... dar tocmai aici e secretul. Sa ai un program disciplinat dar fara sa te simti ca esti la inchisoare.

Răspuns utilizator avertizat
| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate Mosoti

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Dar pe axa sanatate nu e deloc recomandat sa manance doar dulciuri, asta clar, trebuie salate, mancare gatita, legume proaspete, fructe, peste, carne slaba fripta pentru proteine, lacatate degresate.
E total nesanatos sa manance doar dulciuri chiar daca slabeste.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Eu mănâncă foarte mult rucola îmi place mult și avocado cu ulei de masline

am eliminat sucurile de toate felurile și cipsurile și energizantele din viața mea permanente

| Iamlolanoah720 explică (pentru UnDiavol):

Si ai slabit?
Daca da
Cat?

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Eu n-am eliminat nici un suc, beau destul Fanta de lamaie, portocale, grapefruit fara zahar ca alea nu ingrasa, imi plac la gust.
Cipsuri n-am mancat ca nu imi plac.
Dar tu f bine ca ai renuntat daca asa ai dorit.

| UnDiavol a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Eram foarte gras in patru ani de zile am loat 38 de kile după pierdea tatălui meu Aveam 98kile eram gras rău pentru prima ora in viața Eram atâta de gras Acuma am 88 am început sa slăbesc treptata și sunt conștient ca rezultate se văd in timp și progres nu peste noapte acum la ora actuala am 88 kilograme eu aveam 72 kile înainte de depresie munceam la o firma de carne și băgăm in bine ca spartul plus pierderea lui ma marcase rău și doar munca casa eram robot și nu aveam chef de viața de nimic și mâncam aiurea orice dar acum de o luna am renunța defintiv la sucuri și chipsuri si Energizantă ma simt foare bine și Engeric și mult mai relaxat in corpul meu mi-am data seama de gresela enorm făcută ca am mâncat ca bou într-un orice prostie și nu aveam grija de loc de viața mea eram inconștiente de pericolele pe care îmi puneam viața și sănătate am loate decizia de a renunța definitv la orice suc și cipsuri și energizante pentru o viața sănătoasă și normla eu am învață din gresela mea și mi-am loat lecția

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu se ingrasa daca mananca dulciuri de mai putine kcal decat arde!
De ex daca mananca doua ciocolate pe zi are 1200 Kcal, si va slabi 4 kile lunar asa, e doar un exemplu.
Nu conteaza ce consumi, conteaza cate Kcal bagi.
Strict pe axa slabit, ca pe axa sanatate sigur ca nu e normal sa bagi doar dulciuri.

| Crescent a răspuns:

Nu prea. In orice caz, daca vrei sa slabesti sa nu mananci ciocolata seara

| Iamlolanoah720 explică (pentru Crescent):

Aa bine

| Mosotti a răspuns (pentru Crescent):

Poate sa manance oricand ciocolata, conteaza cate Kcal baga in 24 ore, de la ora 0 la ora 0, atat. Baga mai putine decat arde, slabeste.

| mihaela000ela a răspuns:

Şi cartofii prăjiţi sunt OK, dacă îi mănânci o dată pe săptămână, şi atunci doar cinci bucăţi...

| Iamlolanoah720 explică (pentru mihaela000ela):

Eu ii mananc zilnic

Răspuns utilizator avertizat
| Iamlolanoah720 explică (pentru Harfagre):

Si de ce n-ar trebui sa mancam cartofi?

Ca nu am inteles

Răspuns utilizator avertizat
| Iamlolanoah720 explică (pentru Harfagre):

Dar exista si diete de slabit care contin cartofi

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns:

Cu apa, te menții în formă.

| Iamlolanoah720 explică (pentru AndrElle):

Pai comsun 3-4 litri de apa pe zi si sunt balonata si ma ia lene

| AndrElle a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Ești balonată, bea după ce mănânci dulciuri, nu până când te balonezi.

| Iamlolanoah720 explică (pentru AndrElle):

Pai imi e sete

| UnDiavol a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Ai spus dacă mânca dulciuri slăbesc

Și eu am zis te îngrași deci sunt confuz de ce mi-ai spus pai îmi este sete nu am înțeles?

| AndrElle a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Aaa am înțeles. Eu beau mai putina apa și opresc balonarea, adică saturarea in exces.

| Iamlolanoah720 explică (pentru UnDiavol):

Aa nu
Eu i-am raspuns lui AndreElle

| Iamlolanoah720 explică (pentru AndrElle):

Adica poti sa te ingrasi de la excesul de apa?

| AndrElle a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Balonare.

| UnDiavol a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Nu in niciun caz este benefic

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Bună!
De slăbit, e posibil chiar dacă mănânci dulciuri.
Nu îți recomand neapărat, dar există o metodă de a slăbi, numită "intermittent fasting" în care tot ce trebuie să faci e ca în fiecare zi să mănânci totul într-o fereastră de 8 ore și în rest să nu mănânci nimic. De exemplu dacă ultima ta masă e la 18:00 ar însemna ca a doua zi să iei micul dejun pe la 10:00 sau dacă ai ultima masă din zi pe la 21:00 să mănânci prima data a doua zi la 13:00.
Ideea de bază este următoarea: După câteva ore în care nu mănânci nimic corpul tău intră în cetoză (ketoză) și începe să ardă propriile grăsimi.
Eu am slăbit vreo 10kg cu această metodă și pot să zic că avantajul ei este că nu limitează numărul de calorii (precum fac celelalte diete). La început poate părea greu să nu mănânci 16 ore, dar dintre acestea 8 ore dormi și rămân doar vreo 8. Te obișnuiești în câteva zile.
Totodată ca să slăbești mâncând dulciuri poți încerca să faci sport.

Totuși, nu cred că ar fi bine să țintești doar greutatea. Mai mult ar trebui să îți pese de sănătatea ta.
Majoritatea dulciurilor sunt NESĂNĂTOASE! Eu îți recomand să renunți la ele. DULCIURI MULTE=VIAȚĂ SCURTĂ.

P.S: Există anumite dulciuri în comerț fără zahăr, cu îndulcitori mult mai sănătoși, cu mult mai puține calorii.

Numai bine! happy

| Iamlolanoah720 explică (pentru AYKSSSSSSS):

Wow
Si cat a durat pana ai slabit 10kg

| AYKSSSSSSS a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

A durat vreo 3 luni, dar în prima lună am slăbit cel mai mult...peste 4kg.
Oricum nu prea e recomandat să slăbești mai mult de 3-4 kg pe lună și nici nu prea ai cum. Eu nu am slăbit doar din fasting. Într-o zi nu mănânc mai mult de 1500 de calorii și alerg aproape zilnic câte 30 de minute. Oricum clar este că fastingul m-a ajutat. Și înainte mâncam puțin și făceam sport dar nu prea slăbeam. E o metodă bună de slăbit. Dar ar fi bine ca, dacă vrei să o încerci, să vorbești întâi cu cineva (cel puțin cu părinți tăi sau și mai bine cu un medic) pentru că acest post nu este recomandat persoanelor cu anumite boli cronice (ex pentru un diabetic este periculos să stea o perioadă așa mare de timp nemâncat, chiar dacă e perfect normal pentru cei sănătoși)

Răspuns utilizator avertizat