| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-am mai facut o gaura in ureche (la un bijutier) si mi-a bagat cercel e tot una cu mi-am facut piercing?

3 răspunsuri:
| dadaaaaa a răspuns:

Si eu am 2 gauri in plus in ureche dar nu cred ca este pierce.nu stiu ce sa zic.

| unu a răspuns:

In dex nu exista cuvantul. daca ne uitam intr-un dictionar englezesc (de unde vine cuvantul):

piercing [uncountable and countable]
a hole made through part of your body so that you can put jewellery there, or the process of making these holes.

deci ti-ai facut piercing daca ne luma dupa sensul originar al cuvantului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Piercing - 1. pătrunzător
2. ascuţit
3. săgetător
4. străpungător
acest lucru il poti face in orice zona a corpului, da ti-ai facut doua piercing-uri.