| valahu a întrebat:

Daca mi-ar spune cineva ca si-a postat o intrebare legata de sentimentele personale pe TPU probabil as rade de acea persoana. Dar de... situatia m-a adus in faza in care sa astept un raspuns chiar si de pe net.

Deci, sunt a 12 - a si, intamplator, la inceputul anului am nimerit (ca loc in banca ) in spatele unei colege cu care nu am vorbit deloc in tot liceul. Timpul a trecut si ne-am imprietenit ^.^ Totul frumos si bine dar problema e ca ei a inceput sa-i placa de mine iar eu... sincer, pot doar sa spun ca nu simt nimic cand o vad. E o persoana minunata, o prietena care intr-adevar ma sustine in momentele grele dar chiar simt ca nu as putea sa o vad mai mult decat o simpla prietena.

Aici vine intrebarea : Ce ar trebui sa fac? In nici un caz nu vreau sa o ranesc spunandu-i direct care e situatia, mai ales ca am fost si eu in situatia ei acum 6 luni si am suferit groaznic. Ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa simta ce am simtit eu...

Deci, pe scurt, ea ma place, eu nu ( dar tot e o prietena f buna ) si nu stiu cum sa continui. Mai ales ca in ultimele zile a dat semne din ce in ce mai evidente in legatura cu ce simte, iar eu incep sa o evit si stiu ca doare... sad

DECI CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| LalLyBoOmD a răspuns:

Pai in primul rand eu cred ca ea te-a placut din primul moment in care v-ati vazut, si daca ai nimerit sa fii aproape de ea, aceasta a luat-o ca pe un lucru bun si i-a placut de tine si a incercat sa se aproprie si asa ati devenit prieteni. Probabil ea vazand ca nu o respingi crede ca si tu o placi, CREDE-MA si eu sunt fata, si asi crede acelasi lucru. Noi fetele intelegem mereu pe dos. Oricum trebuie sa-i spui adevarul, dar bland! Ca sa nu o ranesti, explica-i ca si tu ai trecut prin asta, si ca isi va gasi sufletul pereche, deoarece are balta peste! Ori daca vrei un plan mai... poti sa te prefaci ca esti dezgustator, sa te porti prosteste etc, asa poate isi schimba impresiile si trece mai departe ( un coleg de al meu asa a facut si i-a iesit schema )! Sper ca te-am ajutat! fundita? Te rog!

1 răspuns:
| DamiPapucii a răspuns:

E o situatie dificila.Eu tias propune sa continuati sa fiti cei mai buni prieteni.Dar cand se da la tine tu nu o baga in seama, dar sa ii dai de inteles ca vrei sa fiti doar ceii mai buni prieteni.

Daca nu merge ia-o cu binisorul si spune-i in fata, ca asa fac prietenii'winking