| anonim_4396 a întrebat:

Dacă nu mănânc și fac foame slăbesc? Și dacă beau multă apă ma ajuta cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât de multe ore faci foame.
Depinde de asemenea ce faci după pauza de foame cât mănânci, ce mănânci.
Apă este bine să bei cât simți că ai nevoie, nu mai multă.
Uite un videoclip pentru tine.
https://www.youtube.com/watch?v=BzxkeXxgOro

| Andreeush a răspuns:

O să ajungi anorexică.

| SilentRain a răspuns:

Asa am făcut și eu, acum merg prin spitale sa îmi repar stomagul și inima

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te îmbolnăvești.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să nu faci foame că să slăbești. Din cate știu eu, poți să te îmbolnăvești de stomac. Nu lua pastile de slabire, nu te ajuta. Cel mai bine e să mănânci regulat, îți faci un program de masa. Dacă poți să faci foame sa slăbești, cu siguranță ai puterea să îți reduci din mâncare și de exemplu să mănânci cât mai puține prăjeli, etc. Poți alerga în aer liber ceva timp pe zi, să te duci la o sala. Eu știu una in oraș la mine și costă 7 lei intrarea pentru 3 ore. Sunt aparate acolo, poți face exerciții, cum sunt abdominalele. Și cu apa, o sa bei apa după ce faci sport că se deshidratează organismul. Ai grija ce faci cu tine, trebuie să te menții sănătos, nu sa te îmbolnăvești că vrei să slăbești. Nu știu câți ani ai, dar oricum daca ai sub 18 sau 16 poți crește și organismul e in plina dezvoltare. Să nu pățești ceva, deci nu incerca sa faci foame, redu doar din mâncare.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu rezolvi nimic. Trebuie sa mananci putin, des si sanatos.

| Derkes a răspuns:

3-4 litri de apa e suficient, nu bauti dintr-o data, iti dai seama, ca altfel sunt sanse de 70-80% sa mori. Mananci fructe si legume, atat. In nici un caz sa faci foamea si sa nu mananci nimic, iti dai tot organismul peste cap, si apoi dai in alte afectiuni aiurea. Pun pariu ca nu esti un obez de 150 de kg, deci ia-o usor, mananca dulciuri in fiecare zi cu moderatie, seara un iaurt maxim, si ai sa vezi ca slabesti si daca nu elimini zaharulwinking Mananca normal, ceea ce iti face mama ta de mancare, aia sa mananci mai pe scurt.

| anonim_4396 explică (pentru Derkes):

Am cam 83 de kg și 1, 83 pe acolo, dar vreau neapărat sa dau 10 kg jos pana peste în 4 luni

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o greutate ok, ideal ar fi sa ai 78-79 pe acolo. Nici chiar 10 kg ca pun pariu ca nu iti sta bine slab.

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, ai sanse marii sa dai mai mult de 10 kg in 4 luni, chiar si 15. Daca eviti dulciurile, pastele, painea, mananci cu 3 ore inainte sa te culci, 3-4 litri de apa pe tot parcursul zilei. Iti zic eu ca slabesti mult + miscare minim 10.000 de pasi pe zi si esti perfect!

| anonim_4396 explică (pentru Derkes):

De câțiva ani sincer după ora 6 nu mai mâncăm dar în ultimul timp nu am mai mâncat după 7. Oricum trec 4 ore de când mananc pana ma culc

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

E perfect atunci!

| anonim_4396 explică (pentru Derkes):

Dar dacă mănânc fructe după ora 7 are ceva?

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Un fruct e ok, de preferat portocala, mar. Visine, struguri, banane doar la MICUL DEJUN!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Derkes):

1 : De cum incepi spui prostii.Eu vara beau apa "cu galeata" si tot nu am nimic.Parintilor li s-au parut ciudat pana le-au spus mai multi doctori, de la dermatolog la dentist ca nu e nimic rau in asta, din contra, ajuta rinichii.

E imposibil de bei 3-4 litri odata, fizic e imposibil.Se spune ca stomacul si vezica, fiecare, au capacitate cam de 1 litru (daca nu ai mancat mult si intins stomacul) dar la mine s-a intamplat sa beau si 1, 5 L odata si dimineata sa elimin 1, 75-2 L de numarul 1, insa, cam asta e limita.NU MORI nici daca bei 3-4 L odata.
Cu apa e ca si cu vitaminele. Daca ai cantitatea suficienta in corp, poti sa iei cu pumnul respectiv flaconul, corpul NU RETINE NIMIC si totul trece prin tine neasimilat.La fel e si cu apa, deci chiar daca ar fi posibil sa bei 3-4 odata, e NU MORI.
În plus, daca mai faci sport afara, cum ar fi tenisul, culturism sau orice altceva, treci si de 5 L odata.
Eu fac 1 ore 20 1 ore 40 de culturism si beau lejer cam 1, 5 L doar atunci, in restul zilei mai trec 3-3, 5 L lejer.

Apa e buna pentru rinichi, e NECESARA si buna pentru piele si multe altele.
Sa te limitezi la cei 2 litri (si aia de lichide, dar daca bei ceai, suc sau cafea nu elimini toxinele) e RIDICOL.3-4 L fara sport, 5 cu si 5, 5-6 cu tot cu ceai, cafea si altele.

Daca nu mananci o perioada si nu esti obez, da, iti faci probleme, altfel nu.
Se stie ca un om a suprevietuit 382 zile adica 1 an si 17 zile fara a manca si a scazut de la 208 km la 82 cu doar niste vitamine, cafea, ceai si apa + vizite regulate la medic pentru a demonstra ca e bine.
Mai multe informatii aici https://www.sciencealert.com/......r-382-days
E caz extrem, dar totusi, nu mori asa usor.

2 : Daca vrei sa slabesti,elimin tot zaharul,ciocolata,bomboane, sucuri si alte prostii chimice,facute din zahar. Evident,poti manca fructe dar din astea mai usoare, gen mere, pere, lamai piersici, caise, niste cirese si cam atat, portocalele fiind la mijloc iar strugurii si bananele fiind bombe calorilce.

3 : Grasimile sunt de asemenea interzise, la fel ca painea, macaroanele, aluat de orice fel, prajeli de orice fel, taietei s-a.m.d.
Nu slabesti daca consumi grasimi, cu atat mai mult daca mai adaugi si zaharuri.
Laptele de sân e 50% grasimi 50% zahar, de aia te dezvolti asa bine la început, dar asta si inseamna, ca toata viata trebuie sa te feresti de produse cu amestecul celor doua, cum ar fi inghetata, iaurtul cu fructe si cred ca chiar si "ciocolata" caldă.

4 : Chiar daca nu ai zis, ai insinuat din moment ce ai citit ce a scris tipul, si deci trebuie sa-ti spun ca treaba cu 10 kg in minus sub nr de cm peste 1 m e o ABERATIE.
E o ABERATIE si pentru fete,daramite pentru baieti,cu muschi mai mari.

Ca exemplu,poti sa te uiti la Simona Halep, STELUŢA NOASTRĂ CEA MAI STRĂLUCITOARE din tenis, si chiar orice sport (chiar si din toate timpurile, imediat dupa Ion Ţiriac si altii de calibrul lui, daca nu chiar peste) care are 1, 68 si 65 kg si chiar si asa e TOATA MUSCHI si nici stratul normal de grasime pentru fete nu-l are.
Daca l-ar avea si cum l-a avut in trecut peste muschi, ar avea 70-72 kg linistit.
Aceiasi poveste si cu Aryna Sabalenka, fata Belarusă jucatoare de tenis de 21 ani, 1, 82 si 80 kg, la fel, doar muschi, daca ar avea si stratul normal de grasime, ar ajunge la 83-85 kg linistit.

Asa ca termina cu ABERATIILE astea cu -10 si incurajeaza pustiu sa faca muschi,si sa fie barbat,nu sa scada in greutate aiurea,altfel ajunge ca alte jucatoare de tenis,ft bune, campioane si chiar lidere mondiale, da care sunt EXTREM de slabe, gen Rusoaica Maria Sharapova, Petra Kvitova, Karolina Pliskova si altele, care sunt slabe dar au cu 10 kg sub si sunt aproape scheletice.
Trebuie sa ai kg cate cm ai peste 1 m chiar si peste un pic e in regula.
Eu de exemplu la 1, 82 si 90 kg n-am avut deloc burta, nici la 1, 92 si 100 kg, asa ca e o prostie treaba cu -10.
La 82 kg eu as fi scheletic.

Asa ca termina cu IDIOTENIA de -10.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Derkes):

5 : Ah, am uitat, la fel de prostie e si treaba cu a nu manca dupa ora 7.
Chiar daca te culci la ora 9 sau 10, pana dimineata la 7 sunt 12 ore, din care inca 2-3 active, deci consumi la energi cu gramada.
Astfel, corpul consuma chiar si in repaus 1 calorie pe minut, deci din start consumi 600 cat dormi + cat mai consuma corpul curăţând LA PROPIU creierul si neuronii + inca in cele 2 ore de activitate inainte de somn, deci ajungi linistit la 750-800 calorii consumate doar pana dimineata. Daca nu mananci nimic decat un mar sau 2, ce faci pana dimineata? FOAMEA.

Daca mananci cu 30-60 min Înainte de culcare e bine + suficienta apa sa te cureti (cam 1-2 l inainte de te culci, carora le trebuie in medie 30-40 minute sa treaca prin tine) + inca 0, 75 - 1 L cand te culci, sa ai in tine peste noapte pentru a elimina toxinele.

0, 75 - 1 L ca sa fie suficienta dar nu prea multa sa te trezeasca nevoia de a merge la baie.

Treaba cu 10.000 pasi e pentru varsta a doua sau batrani, carora le e lene, n-au timp sau nu pot face miscare, daca esti tanar si chiar daca ai 40-60 ani dar ai facut sport de placere in viata, faci sport, nu 10.000 pasi.
In plus, nu sta nici naiba sa numere fiecare pas pe care-l face intr-o zi, iar aparatele de prins pe picior masoara numarul doar de la acel picor, dar ai 2 nu?

Asa ca practic tot ce ai spus in primul mesaj e o aberatie grasa, la fel si majoritatea din celelalte, in special nevoie de a avea 78-79 kg la 1, 83 straight face. 83-85 kg vrei sa spui, asta asa simplu, fara muschi, daca mai lucrezi la sala, si mai pui 2-3 kg in 9-12 luni,mai poti pune.
Asa că în loc de lecţii de slăbit,mai bine te-ai pune pe lecţii de limba Dacă/Română, asa poate o sa eviţi si tu în viitor creaţii lipsite de sens ca de exemplu "esti perfect". Perfecţiunea e imposibil de atins, doar Dumnezeu fiind perfect, asa că-ţi repet si citez din Nea Mărin Miliardar "Bagă-ţi mintili in cap, si mai lasă beutura" + pune mţna pe carte, numa bine ti-a facewinking.

Iute ca iesisi si-o rimă big grin laughing.

| anonim_4396 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Mersi mult pentru informații, dar as mai avea totuși o întrebare. Deci după cum am zis am 14 ani (in decembrie fac 15), 1, 83 înălțime și 83 de kg. Chestia la mine e ca grăsimea pe care o am sa depune la nivelul burții. Mâinile mele sunt destul de subțiri, picioarele sunt ok, adică sunt destul de groase pentru ca mai demult umblam la sala + ca mergeam și încă merg mult pe jos și făceam o grămadă de exerciții pentru picioare (mi se păreau interesante iar acum când îmi încord picioarele la gambe sunt plin de mușchi, și im partea de sus dacă pun mana se simt tot mușchi). Asa deci cum ziceam, grăsimea mi s-a depus în jurul burții și întrebarea mea este. În loc de exerciții de slăbit nu pot face forță iar grăsimea sa se transforme în mușchi? Dacă nu îmi trag burta, este vizibila ca am.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru anonim_4396):

Pustiu,sta linistit si nu te mai lua dupa toti habaucii.
Treaba cu a nu mânca dupa ora 7 e un mit AIURIT si IDIOT.
Asta POATE ar fi valabil daca ai sta la tara, acu 100 ani, si te culcai odata cu gainile, si te sculai la 5, odata cu soarele,dar atunci si lucrai pamantul,coseai,dadeai de mancare la animale si consumai la energie cu duiumul.

Pai CEA DINTÂI SI CEA MAI IMPORTANTĂ NAŢIUNE,STAT NAŢIONAL, IDENTITATE SI PURITATE NAŢIONALA,CULTURĂ,CIVILIZAŢIE,LIMBA, ALFABET, SCRIERE s-a.m.d. din lume, cea Dacă a apărut si s-a dezvoltat cu oameni care mancau slanina cu ceapa verde, sarmale, lapte, cas/branza si mamaliga si n-a fost nici unul gras sau obez.

Strabunicu (tata bunicii materne), veteran de razboi (al doilea) la 88 ani cand a murit a fost drept ca o scandura sau stejar batran si umbla cu mainile impreunate la spate, dupa o viata de lucru (ce-i drept in aerul curat si cu mancarea sanatoasa de la tara) si tot cu mancare de aia s-a hranit.

Asa ca treaba cu dupa ora 7 e o aiureala.

La fel ca si cea cu 10 kg in minus fata de numarul de cm de peste 1 m.
La o greutate sanatoasa si hranire completa, trebuie sa ai tot atatea kg ca si cm peste 1M chiar si cu 5 in plus e normal, la fel si la fete.

Ca exemplu, poti sa te uiti la Simona Halep, STELUŢA NOASTRĂ CEA MAI STRĂLUCITOARE din tenis, si chiar orice sport (chiar si din toate timpurile, imediat dupa Ion Ţiriac si altii de calibrul lui, daca nu chiar peste) care are 1, 68 si 65 kg si chiar si asa e TOATA MUSCHI si nici stratul normal de grasime pentru fete nu-l are.
Daca l-ar avea si cum l-a avut in trecut peste muschi, ar avea 70-72 kg linistit.
Aceiasi poveste si cu Aryna Sabalenka, fata Belarusă jucatoare de tenis de 21 ani, 1, 82 si 80 kg, la fel, doar muschi, daca ar avea si stratul normal de grasime, ar ajunge la 83-85 kg linistit.

Pentru raspuns la restul problemelor te poti uita la comentariile lasate la comentariile lui Derkes.

Tu trebuie sa aspiri sa fii ca un barbat, ca de exemplu ca si cunostiinta asta a mea https://www.facebook.com/denis.ignatescu.
Face de 4 ani, catre 5, de 3-4 participa la concursuri.
Cand se pregateste de concursuri, scade pana pe la 88 - 90 kg si in afara sezonului e pe la 93-95 la 1, 90 - 92 M.

Daca mai ai nelamuriri iti raspund cu placere,

| Derkes a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

,,Esti perfect'''Am zis doar la figurativ, logic ca nu exista perfectiune. Faza cu 3-4 l de apa depinde si de inaltime, un barbat de 1.60 inaltime la 3 litri de apa e mortwinking. Am zis faza cu apa deoarece si eu am incercat sa beau nu 3 l, ci 2 litri de apa in 10 minute. Nu am baut deodata toata apa, luam cate o gura la fiecare 1 minut. M-am simtit rau o luna de zile, am fost la doctor si mi-a spus ca m-am intoxicat cu apa desii apa era plata, nu de la canal cu toate prostiile in ea. Nu mai puteam sa respir, efectiv urechile mi s-au inrosit si credeam ca mor in seara aceea. Am 1.75 inaltime si 75 de kg, deci poti si de la 2 litri de apa sa ai necazuri. Oricum, depinde si de organismul fiecaruia, treaba cu 3-4 l de apa e ok doar in cazul tau, nu si in cazul altorawinking. La faza cu 1 kg peste inaltimea ta, sau putin mai mult e o aberatie si aia laughing. Nu e o aberatie daca vorbim de culturisti, care in kg alea se afla in mare parte muschi. Eu vorbeam strict de grasime, la inaltimea si greutatea mea sunt chiar plinut, si arat asa-asa, deci nu bine. La inaltimea mea, si la felul cum sunt eu trebuie sa am 66-67 kg sa arat in conditiile cele mai bune, din moment ce am burta, picioarele imi sunt plinute. La grasime se referea si pustiul acesta, pun pariu ca nu e culturist ca tine sau ca altii. Daca da, atunci nu ma bag, imi cer scuze. La faza cu strabunicul tau laughing sunt total de acord cu tine, au fost alte vremuri. Acum traim in niste vremuri in care nici nu mai stii ce sa mananci laughing, mancare contaminata peste tot ..chiar si fructele au inceput sa nu mai fie asa sanatoase ca in trecut. Deasta zic, nu baga in aceeasi oala obiceiurile din alte timpuri cu obiceiurile de acum. In legatura cu cunostinta aia a ta, e super ok, dar in timp te distrug toate prafurile, proteinele, creatinele si tot felul ce ia el. In nici 5 ani nu poti ajunge la un asa nivel inalt cum e el, fara acele prafuri. Natural doar in 10 ani cu muuulta munca, si alimentatie de exceptie. Deci, nu recomand sa ca acest pusti sa fie precum cunostinta ta. Mai bine sa fie normal, cu o greutate buna, alimentatie sanatoasa. Prea multe proteine si prea multa carne afecteaza ficatul, nu mai zic de prafuri.

| Derkes a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

,,Treaba cu dupa ora 7 e o abureala'' hmm..nu prea cred. Daca stai toata ziua in casa de ex, nu faci deloc miscare atunci e chiar o problema dupa ora 7 laughing Numarul de pasi se masoara prin aplicatii, nu mai traim in secolul 20 sa iti masoare numarul de pasi doar de la un picior laughing. 10.000 de pasi e ceva enorm pentru un adolescent in ziua de azi laughing cu toate porcariile prin magazine, cunosc persoane care nici 2000 de pasi nu poate sa faca, in halul ala sunt. Deci batranii, sunt mai ok decat noi tinerii laughing

| anonim_4396 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ok da tot nu mi-ai răspuns la întrebare =)

| Derkes a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti raspund eu. Daca faci foamea, slabesti, chiar ff mult. Daarrr nu e sanatos deloc, iti distrugi organismul, imunitatea va fi data peste cap. Si daca bei multa apa e bine, dar sa nu exagerezi, daca nu faci sport 3-4 l de apa e mai mult decat suficient.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Derkes):

Amice e grav daca de la 2L de apa te intoxici happy. Eu am avut apedincita rupta, peritonita si la 1 pas de septicemie si n-am murit, si tu te intoxici de cica mori de la apa mai laughing))?

Si-apoi eu nu am spus sa bei acea apa in 10 minute, eu am spus ca la fiecare 30-40 minute, merg in baie, golesc rezervorul si beau din nou 3-400 ml de apa si tot asa.
Eu la sala beam 0, 5 l in juma de ora, si pana plecam, dupa 1 ora 20 1 ora 30 beam 1 L, 1 L juma linistit.
Cum doamne sa functionezi pe racoare cu doar 2L/zi, daramite sport vara pe caldura.P-aici-sa prin SM sunt deja 25-30 grade, in 30 aprilie 2013 am fotografiat 41 grade la 1-2 PM, deci orice om normal, nu rezista cu 2L, mai ales daca aia nici nu sunt doar de apa ci de orice lichid.
Pai eu nici nu beau suc, 1 pentru ca sunt chimicale, 2 calorii inutile si 3 pentru ca imi face sete si cum las paharul jos beau apa happy. Prefer cafeaua amaruie bauta doar pentru gustul amarui

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Derkes):

Ah,era sa uit. Uite aici o fata la 58 si 70 kg, si e toata tonifiata si abdomenul cu santuri, dar daca ar avea stratul de graimse de 2-3 cm normal pentru fete, ar trece lejer de 1, 75 si tot cat se poate de normala ar fi, dar ar fi si mai frumoasa https://i0.wp.com/......t-body.jpg nu cred ca are peste 1, 70.

Ti-am mai dat exemple si cu alte jucatoare, care dovedesc ca treaba cu 10 in minus e ABERANTA.
Cand vorbim de treburi de astea, nu te iei dupa kg, te iei dupa cum areti si atat.
Eu am ceva de dat jos, dar sub 95-100 oricum n-o sa cobor, si asa e normal.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze,inca nu m-am obisnuit cu sistemul de anuntari/notificari de la TPU si de aia n-am stiut ca mi-ai raspuns.

Cu tot dragul.
Ai 14 ani si ai facut sala inainte? Pai ce si cand ai si facut amice,de nici sula nu ti -s-a sculat pana atunci (nu ai testosteron,poti tot trage,e fara rost) :)?
De acum e varsta minima de inceput,ca sa fie si eficient,altfel,de pierdut timpul,multi pot :P.

BA da,evident, poti face si abdomene, dar daca le faci simple, poti face pana dimineata si mare lucru n-o sa rezolvi.
Ideea e sa mergi sa las ca sa ai la dispozitie greutati cat mai mari, dar daca nu, poti face si cu o minge medicinala (care are 5 kg si e destul de mareo poti prinde bine).

La abdomene e si mai simplu. Găseste usor pe internet o minge medicală (nu e musai nouă dar sa fie utilizabilă) care are 5 kg.
Cu mingea asta, făcând 3 exerciţii lucraţi toţi muschii abdomenului.

1 : Ridicarea picioarelor si mâinilor cu mingea medicinală (sau altă greutate dacă poti tine, cum ar fi un flacon de apă de 5 kg) în formă de V asa https://www.youtube.com/watch?v=7MY2agzydDw 100-150 împărţite in 4-6 serii de 25. Eu la sală tot asa făceam dar cu un disc de 10 kg.Incearca sa ridici picioarele mai mult spre tine si mingea/discul sa-l impingi cat mai sus, cat mai spre varful picioarelor cand te ridici.
Ideea e ca nici mingea nici picioarele sa nu atinga solul cand revii in pozitia de start :P.

2 : https://www.youtube.com/watch?v=2_MsoqTpIJ8 60-80 împărţite în 4 serii de 15 respectiv 20.

3 : Îndoiri în lateral cu mingea, alte greutăţi în plasă (dar atunci adunăţi plasa să nu atingă solul) sau orice altă greutate. https://www.youtube.com/watch?v=_bVcLMlYZM8.
Eu din asta faceam 15-25 depinde când cum câte 4-6 seturi cu o ganteră de 22 kg.

Te cred ca se aseaza in jurul burtii,dar daca o sa faci sala,si o sa faci exercitii si la spate,piept,brate si abdomenel care ti-am spus, cu greutate maxima si cat mai multe repetari poti, o sa vezi rezultate, plus ca atunci, si acea grasime se intinde pe tot corpul si nu mai trebuie sa slabesti atat pentru ca nu mai ai ce da jos :P?
Tu eesti ficior, si mare imediat.Trebuie sa ai corp frumos in V, nu brate spaghete si corp ca o scandura :| (gen aia din "edd, ed si edy" :))) )

Intelegi :P?

| ValeriaBorza a răspuns:

Dacă faci foame slăbești cu un kg pe zi dar nu trebuie să faci asta mai mult de 2-3 zile
Altfel te îmbolnăvești
Dacă bei apă te ajută foarte mult
În plus cureți corpul de toxine