| TudorFox a întrebat:

Daca saluti pe cineva cunoscut iar acel cineva nu raspunde la salut ce inseamna de obicei?

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Inseamna ca nu te respecta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca e un mare nesimtit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă știi că ai un conflict cu persoana respectivă, este un semn că vrea să te ignore, să nu îți acorde statutul de persoană, un fel de - tu nu exiști pentru mine, ești un zero mare și rotund.
Eu de exemplu am procedat astfel cu o persoană din viața mea.
M-a necăjit atât de tare încât am preferat să nu am nici o interacțiune cu persoana respectivă. Am ajuns la o situație ciudată, căci treceam pe lângă ea ca pe lângă un străin. Probabil că dacă m-ar fi salutat aș fi răspuns. Dar simțindu-se cu musca pe căciulă, adică vinovată, nu mă saluta nici ea.
Astfel cu toate că ne cunoșteam bine, treceam unl pe lângă altul cum trec doi oameni care nu se cunosc unul pe altul pe stradă.
Apoi relația a revenit la normal de la sine.
Astfel a nu răspunde la salut, poate fi semn de ostilitate, sau o modalitate de afirmare de sentimente negative foarte puternice, care nu prevestesc nimic bun. În asemenea cazuri o cunoștiință comună poate fi delegată să se intereseze care este cauza acestei manifestări.
Dar se mai întâmplă că unii să doarmă cu ochii deschiși în timp ce merg pe stradă. Tu îl saluți. el se uită la tine cu ochii goi, căci el de fapt visează.

| Lioana a răspuns:

Daca a trecut pe langa tine si nu te-a privit in ochi atunci poate nu te-a vazut/auzit. Si eu de multe ori merg ingandurata pe strada si nu observ oamenii care trec pe langa mine.
Daca salutul il faci cu volum redus e posibil sa nu fii nici auzit pe strada unde sunt zgomote de mașini.
Daca te-a privit si a auzit salutul tau dar nu a raspuns atunci ori e suparat pe tine, ori te desconsidera, ori nu prezinti importanta pentru el, ori e prea comod sa deschida gura. Timiditatea nu intra in discutie cand e vorba de raspuns la salut.
E o problema de bun simt pe care respectivul se poate sa nu il aiba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de respect, lipsa de educatie, pot fi multe motive daca o iei pe partea asta. Daca nu, inseamna ca nu te-a auzit, sau se gandea prea intens la ceva si nu a bagat de seamă ca ai salutat persoana aceea. Mi se mai intampla si mie sa mai trec pe langa cineva cunoscut, sa se uite la mine si tot sa nu ma salute. Chiar stateam si ma gandeam de ce, si pana la urma mi-am dat seama ca uneori fac si eu asa, dar nu neaparat ca vreau. Sau trec pe langa persoane si nu le vad intotdeauna. Motive sunt nenumarate. Totusi, daca e mai apropiata acea persoana de tine, ai putea sa o intrebi happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Poate ca persoana respectiva este o persoana timida?

| sudenta a răspuns:

Ca nu te respecta

| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Ori e supărat pe tine că ați avut de împărțit ceva in trecut si te trateaza ca pe o cârpă, ori nu te-a auzit ca nu ti-ai exersat vocea de băiat autoritar, ori face pe arogantul cu tine. Depinde de intensitatea vocii tale acum. Poate nu te-a auzit saraculhappy

| SecretFeelings a răspuns:

E suparat pe tine
Nu vrea sa vorbeasca cu tine
E suparat pur si simplu nu pe tine
Nu a auzit (casti in urechi, galagie etc)
Te testeaza
Sunt multe variante