| Maradona75 a întrebat:

Daca spui oamenilor lucrurile pe fata se considera ca esti un nesimtit fara sentimente, de ce? Trebuie sa ii minti?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu trebuie sa-i minti deloc,dar nu uita ca tonul face muzica.
Asadar, spune adevarul intotdeauna, dar intr-un mod suportabil, desi chiar si asa, unii il vor suporta greu.Sau deloc.
Nu conteaza asta insa, dar tu nu are sens sa-ti incarci constiinta cu o minciuna!
Menajand sensibilitatea cuiva, nu inseamna ca trebuie sa accepti compromisuri, spune-i adevarul si poate reusesti sa-l ajuti sa schimbe in mai bine!

| NOBODY a răspuns:

Well. Lumea minte că te vrea onest și drept, dar nu prea ai cum să fii așa.

| vocea a răspuns:

Pai unii nu suparta adevarul simplu

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu trebuie sa ii minti, trebuie doar sa faci o diferenta intre momentele cand trebuie sa-ti zici parerea si momentele in care trebuie sa taci.Ma gandesc ca poate esti autist si ti-e mai greu.
Dar daca cineva iti cere parerea sincera iar dupa nu vrea sa o accepte, etcetc, pff, aici n-ai decat sa zambesti si sa nu-ti mai pierzi vremea cu minti inguste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenilor nu le place să audă adevărul dacă e dureros.
Oricum, cui îi pasă?
Eu zic mereu totul verde-n față.

| stark47 a răspuns:

Nu inseamna ca esti nesimtit.insa acum depnde si de modul in care o spui.
adevarul deranjeaza de multe ori insa trebuie spus in cele mai multe cazuri.
ceea ce trebuie sa ai in vedere e lumina in care pui adevarul asta.

| Ritsuko a răspuns:

Pai daca o spui ca un nesimtit fara sentimente chiar asa vei fi tratat. Depinde si la ce referi.Asa cum nu poti spune unei prietene /unui prieten ca e urata/urat.
Nu trebuie sa ii minti, trebuie doar sa ocolesti lucrurile care ii deranjeaza.

| Alexandr a răspuns:

Este o chestie de bun simt...asa s-au obisnuit oamenii...na-i ce le face! FUNDA?

| dreamnow a răspuns:

Trebuie sa stii cand sa le spui parerea ta, indiferent care ar fi ea.