| litere123 a întrebat:

Dacă sun un taxi să mă ia dintr-un sat (el venind din oraș) îi plătesc și transportul acestuia din oraș spre sat? Sau plătesc doar drumul pe care îl parcurg împreună cu acesta până în oraș? Și nr. de telefon al unui taxi îl pot găsi pe internet?

3 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Daca suni un taxi de oriunde e problema lui cum vine, tu platesti cursa. dar intreaba-te... oare vine?

| Andreeush a răspuns:

Tu plătești drumul pe care îl parcurgi tu, nu intră și drumul lui spre tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce disanță este din sat până în oraș?
Dacă ești în oraș, și soliciți un taxi, dispeceratul îți pune la dispoziție un taxi care se află în zona ta.
Astfel el nu străbate tot orașul ca să vină la tine. cheltuind benzină pe care tu nu îi vei plăti în contul cursei. Dar dacă nu este un asemenea taxi în acel moment la dispoziție poți solicita dispecerei un taxiu cu prioritate. Astfel, el chiar dacă se află în oraș la 1o km de tine, pornește ceasul și tu îi plătești și acea parte a cursei în care vine să se întâlnească cu tine.