| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt ciudat si nu ma pot adapta normelor societatii?
-Urmeaza sa intru in facultate si m-am cam certat cu toata lumea din licee,adica am niste scopuri mari si asa,si na inteleg ca multa lume e ignoranta si nu le pasa de ce vise am eu si asa.Dar problema mea e ca sunt multi oameni mediocrii,si nu ma pot adapta lor,eu am nevoie de oameni mai intelectuali cu care sa ma inteleg.Iar mediocrii imi zic,, ciudat".La facultate ar fi mai bine sa tac si sa nu mai zic nimic? poate asta ar fi o solutie?

Răspuns Câştigător
| BeSmart17 a răspuns:

Uite.m.i se intampla acelasi lucru intr.un fel.dar ce stiu eu e ca parerea altora nu cunteaza..toata lumea vorbeste mult si uni nici nu.si dau seama ce spun.Iti spun doar ca daca crezi ca acesti oameni,, mediocrii" nu se adapteaza,, cerintelor" tale pentru a se incadra in grupul tau de prieneni, atunci eu nu cred ca ar trebui sa te adaptezi cerintelor lor(daca ei cred ca esti ciudat poate ca nu sunt oamenii potriviti)Dar in facultate oamenii se maturizeaza la fel cum faci tu(vrei sa faci o impresie buna)ei isi vor schimba modul de adresare..iti sugerez sa fii de incredere in fata tuturor pentru a se comporta si ei mai frumos cu tine. funda?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu aici nu-i vorba de scopurile tale din viata, ci de temperamentul tau coleric, la care trebuie sa lucrezi si sa-l tii in frau.
Trebuie sa intelegi ca, oamenilor nu le pasa de interesele tale personale, indiferent cat ai vrea tu sa crezi asta, ca atare, sa sari la gatul omului sau sa te certi cu el, nu este dovada de inteligenta, ci de limitare intelectuala.
La scoala si la facultate mergi sa inveti, nu sa te certi, nu sa te bati, deci, nu ai de ce sa iti faci probleme acolo unde nu sunt si nu vor fii, daca le gandesti inainte sa sari la concluzii.
Solutia este sa cuplezi creierul si sa te gandesti la consecinte, inainte sa eliberezi un gand sau o actiune, care iti pot afecta relatia sau chiar existenta.

| minrest a răspuns:

La orice curs, ai in fiecare saptamana un curs si un seminar (sau laborator, sau atelier, depinde de profil). Cursul magistral se tine in amfiteatru, sa spunem 160 de insi care il asculta pe profesor. Ce relatii sa ai cu 160 de insi? Daca vrei tu sa iti faci prieteni, bine, daca nu, toti vor presupune ca umblii cu altii. Cand crezi ca ai o afinitate cu cineva, iei legatura cu el, sau cu ea. Iar seminarul se face pe grupe, ca sa poata participa toti la discutiile tinute de profesor sau de asistent, lector, doctorand. Dar grupele nu sunt ca si clasele, pentru ca la fiecare curs sunt alte grupe. Asa ca, daca ai resimtit clasa de liceu ca o socializare fortata, la facultate gata, s-a terminat cu asta. Salut.

| gazza01 a răspuns:

Eu cred ca te supraapreciezi! Faci un clasament neautorizat. Eu zic ca daca pornesti cu gandirea asta, nu vei mai avea prieteni!

| MSM12 a răspuns:

Acei oameni sunt mediocrii din punctul tău de vedere. Poti incerca sa fi mai deschis cu ei, dar sa nu te cobori la nivelul lor, poate asa te vor intelege mai bine.