| Anaagent007 a întrebat:

Dacă sunt victimă a bullying. ului la liceu, iar tot ceea ce fac este sä suport si sa nu spun nimănui nimic,este ok să las așa,deși mă termină psihic, dar nici nu stiu cui sa spun, nu vreau să le fac probleme celor care ma atacă?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Daca nu vrei sa le faci probleme lor, cel mai probabil iti vei face tie probleme.
Recomandarea mea e sa nu lasi situatia asa.
Fie discuti cu cineva care te poate ajuta, astfel incat aceasta problema sa dispara.
Fie folosesti autoapararea.
Trebuie sa ai totusi o demnitate si o incredere in tine.
Iar daca altii iti fac probleme, nu vad de ce nu le-ai face la fel.
Daca alegi sa le ignori si sa nu faci nimic sperand ca vor disparea, cel mai adesea nu se va schimba nimic, ba mai mult vei creste avand probleme de incredere in sine.

1 răspuns:
| MPersephone a răspuns:

Nu e ok. Chiar daca esti tu o persoana puternica, va fi urmatoarea victima, care s-ar putea sa ia masuri drastice pentru a scapa. Vorbesti cu cineva din profesori, cu psihologul scolii, dar rogi sa fie sensibili si subtili la problema ta.