| Bogdibgy a întrebat:

Daca te culci cu o fata de 12 ani si ea a vrut si esti cu ea de 1 an si tu ai 16 si se duce ma-sa la politie ce se intampla, esti judecat la 18? Care e pedeapsa?

5 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Esti judecat la 16, raspunzi penal pentru acest lucru. Mai bine lasi fata in pace, discuti cu maica-sa ca sa nu te reclame, ii promiti ca iti vezi de viata ta si asta e. Daca te reclama va trebui sa o dovedeasca, iti cauti un avocat bun si nu zici nici un cuvant politiei nici nu te prezinti decat cu avocat.

Dar, cel mai simplu e sa rezolvi pana se ajunge acolo...

Pe viitor gaseste-ti de varsta ta, e mult prea mica la 12 ani!

| Andreeush a răspuns:

Să nu crezi că scapi dacă ești minor.
O să trebuiască să îți asumi consecințele faptelor tale.
Tu la 16 ani ești mai matur decât copila aia de 12 și ar fi trebuit să te gândești înainte ce se poate întâmpla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și la 16 ani răspunzi penal pentru viol. Ca e viol asta având în vedere ca minorii sub 15 ani nu pot consimți actul sexual

| Violleta2022 a răspuns:

Un copild e 12 ani nu are habar ce vrea sau nu, ca atarem se considera seducere, corupere si viol, si poti face puscarie juvenila, intre 3 si 10 ani.
Ma rog, cand implinesti 18 ani, esti tranferat la puscaria de adulti.
Nu ai inteles, nu esti judecat la 18 ani, ci acum, la 16!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E act sexual cu minor nu viol, 2 infracțiuni total diferite