| Lina6643467 a întrebat:

Dacă trebuia sa dau sinonim la taina (ceas de taina )si am scris secret este bine?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Taina, poate fi si secret. Dar pentru expresia "ceas de taina" era mai bine "intim" desi aparent nu ai crede.
Ceasul de taina este momentul in care doua persoane vorbesc in particular anumite probleme intime (sau secrete). Este momentul in care se sfatuiesc.

| Lina6643467 explică (pentru Iote):

Uf nici macar nu m-am gândit la asta. Oare o sa imi dea punctaj profesoara? Sunt a 8a si mno mi se pare cam greu adevăratul sens al cuvântului.

| Iote a răspuns (pentru Lina6643467):

Poate ca o sa-ti dea punctaj. Depinde cum considera si ea. Dat fiind ca si varianta ta e buna, curaj!