| Crisstinayy12 a întrebat:

Daca un copil are media 9 la biologie in a cincea si in a sasea, poate deveni doctor? Sau iti trebuie doar 10?

Răspuns Apreciat de Editori
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu conteaza notele pe care le ai in generala si in liceu ca sa devii doctor, tot ce conteaza e media de la bac, si bineinteles rezultatele de dupa facultate. Dar asta nu inseamna ca daca note mici la bio in toti anii astia de generala si liceu vei deveni doctor, ca sa devii trebuie in primul rand sa iti placa biologia si sa ai o capacitate de invatare foarte buna, si cum poti dovedi asta? Prin note foarte bune, de preferat peste 9.Medicina e o facultate foarte grea ce iti solicita mintea la maxim, iar daca nu te pregatesti inca de mic nu prea ai ce face acolo. Si cand spun asta nu ma refer sa te apuci sa inveti materia de pe acum, ci pur si simplu sa incepi sa iti antrenezi mintea inca de pe acum.

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Pentru a deveni doctor trebuie să faci facultatea de medicină.

| gabicoo a răspuns:

Ca să devii "doctor" trebuie să faci facultatea de medicină!

| alina2k18 a răspuns:

Nu are treaba ca ai media 9 in clasa a 5 -a laughing
Poti deveni doctor dupa ce faci 6 ani facultate, promovezi laughing te inscrii si pentru rezidentiat unde dai alt examen si in functie de nota iti alegi specializatea care poate dura intre 4 -6 ani ca sa termini rezidentiatul cu examen in fiecare an laughing
Abia atunci dupa examenul final ai diploma de medic specialist si poti astepta pacientii pe masawinking
Deci pana la 12 ani dureaza laughing ca sa ai parafa laughing
Pana atunci termina 8 clase, fa liceul, ia bacul si admiterea la medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ras la intrebarea asta. Dar eh si eu asa eram in clasa 6-a rolling on the floor
Poti sa ai si tot 5 la biologie in generala ca nu conteaza cu absolut nimic. Ba nici la liceu nu conteaza nota de la biologie,. exceptie cand dai Bacul in a 12-a. Ce conteaza pentru a deveni doctor este rezultatul din FACULTATE.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Nu contează notele din generală, trebuie sa dai la liceu pe sn (stiintele naturii) ca dupa sa intri pe facultatea de medicină.

| cosmin1324 a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Cine a spus ca trebuie liceu pe stiinte ale naturii, am 2 colegi de clasa de la mate info care au intrat la medicina, unul la Cluj si unul la Targu Mures. Trebuie totusi sa ai profil real ca sa dai bacul la biologie si chimie.

| lunguvladut17 a răspuns:

Nu conteaza ce note ai la aceasta materie. Poti sa nici nu faci aceasta materie. Conteaza sa ei examenul de intrare la medicina si sa termini factultatea.