| croissant a întrebat:

Daca voi aveți studii superioare (facultate) ați alege o persoana ca iubit/a fără studii superioare?

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Da. Daca suntem compatibili, ne intelegem, are caracter si nu are vicii.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, atata vreme cat este dragoste sincera si egala, studiile nu conteaza, ca-n casa sau in pat cand esti in curul gol, esti la fel de egal cu ala fara facultate.

Ca sa faci copii si sa-ti faci o viata fericita NU ai nevoie de facultati, ci de creier, bun simt, dragoste, loialitate, respect samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de persoana, nu neaparat de studii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| ywar a răspuns:

Fosta mea sotie avea doctorat. Este o persoana care a invatat foarte mult si a luat-o de jos. Fara fite, fara pretentii. Cu toate astea nu am reusit sa ajungem la un numitor comun, dar asta nu inseamna ca ne evitam, ne purtam pica. Daca alegi o persoana mai putin instruita, instruit fiind - poti avea la un moment dat senzatia ca persoana aceea nu are aceleasi idealuri ca si tine, nu are deschiderea pe care ti-ai dori-o sa o vezi la ea. Asta poate pica prost intr-un moment de bilant si poate da cu "minus" totul.

| anonim3247 a răspuns:

Nu că e diferență prea mare.

| anonim3247 a răspuns:

Așa trebuia să pui întrebarea

- ați alege o persoana ca iubit/a fără studii superioare? Și toată viața să fie vânzătoare cu salariul minim?

| blackann a răspuns:

Nu e un criteriu dupa care mi-as alege partenera/ul.

Evident ca daca e ultima analfabeta nici nu as ajunge in punctul in care m-as gandi la o relatie. Dar daca celalalte aspecte dupa care ma ghidez imi plac, nu-mi pasa daca are facultate sau nu.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Da.
Eu am 12 clase iar majoritatea partenerelor pe care le am avut studiau facultati care mai de care mai dificile si ne am inteles perfect intelectual.
Nu nivelul claselor defineste coeficientul de gandire.