| Maria4pt a întrebat:

Daca vreau sa plec de acasa sa ma duc la iubitu meu si parintii nu-mi nu sunt de acord si am 17 ani daca anunta politia ma pot lua cu forta acasa daca nu vreau?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi luata fortat, fara o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul parintilor.
Politia n-are atributii daca tu ai mers de bunavoie la iubit si nu doresti sa te reintorci acasa.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu, dar daca nu te lasa eu zic sa nu te duci

| Violleta2022 a răspuns:

Da, parintii tai anunta Politia ca ai plecat de acasa fiind corupta de iubitul tau, tu poti fii adusa acasa cu hotarare judecatoreasca iar baiatul intra la puscarie, pentru seducere, corupere si violare de minore. Pedeapsa este intre 3 si 10 ani.
Daca tu fugi de acasa si declari ca esti matratata de parinti, si nu vrei sa te intorci acasa, poti fi internata intr-un camin de copii, pana la varsta de 18 ani.
legile sunt aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Donsavas a răspuns:

Eu nu iti recomand sa faci asa ceva! Ce vei mai spune cand ii vei pierde pe ei? ce mai zici daca al tau iubit, maine-poimaine te paraseste? La 18 ani nu mai e timp de plecari? nu iti poti trai viata si de la domiciliul tau, vrei sa nu iti mai vezi casa niciodata? lasi totul in urma, fara vreun mic regret? actiunile lasa in urma lor si niste consecinte pe care poate nu le vezi acum. Daca, Doamne fereste, mama ta se sinucide de durerea pierderii copilului? daca tatal innebuneste? ce vei spune atunci? gandeste-te si la toate astea. nu ai de unde sa stii cand si cum se intampla si nu te mai poti intoarce inapoi in trecut. Ai grija sa nu ranesti si pe altii cu lucruri de genul asta, ''altii'' care candva insemnau totul!

| Maria4pt explică (pentru Donsavas):

Eu nu locuiesc cu parintii
Locuiesc cu bunici
Dar de la un timp numai sunt de acord
Mama e bine si fara mine
Tata am vitreg
Stau fara ea de 6 ani ai nu se intereseaza de mine
Acum de cand ia bagat in cap sotul ei ceva nu mai e de acord sa plec pana acum era

| Donsavas a răspuns (pentru Maria4pt):

Cauta sa nu il bagi in probleme pe prietenul tau. Daca te iubeste, un an sigur mai poate sa astepte si tu la fel, daca ti la el. Alstfel, daca vei fugi la el, amandoi veti fi arestati. Iubitul tau va face puscarie datorita inconstientei tale iar tu te vei intoarce de unde ai plecat si nu ai rezolvat nimic. Sanatate!