| deeyuz a întrebat:

Daca vretii sa ma ajutati cu urmatorul exercitiu :

Precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor : lui si -i. Dati alte valori morfologice (in propozitii ) si precizatile.

iar propozitile

Si in cupa lui aduna
si
Cupa-i de margaritar.

fara explicatii de genul: valoarea morfologica este aia subst; adj etc sau nu suntem noi nevoiti sa iti facem noi temele.

Răspuns Câştigător
| SwettieNicki a răspuns:

Lui este de obicei pronume personal iar -i este verb (il inlocuieste pe este).Lui mai poate fi substantiv:Lui nu-i place la scoala. -i mai poate fi conjunctietongueenarul i l-a gasit. Sper ca te-am ajutat:-D