| ticlau a întrebat:

Dati-mi 3 exemple de formule mediane Va rog frumos

Răspuns Câştigător
| Bo0ble a răspuns:

Formulele mediane sunt mai numeroase şi mai evoulate decât în basmul popular, uneori constituindu-se în adevărate fraze ritmatice; ele au rolul de a realiza trecerea de la o secvenţă narativă la alta şi de a întreţine suspansul/curiozitatea cititorului.

În "Povestea lui Harap-Alb" apar următoarele formule mediane: " şi merg ei o zi, şi merg două, şi merg patruzeci şi nouă","şi mai merge el cât mai merge","Dumnezeu să ne ţie, ca cuvântul din poveste, înainte mult mai este".